Neandrtálci nebyli zdaleka tak zaostalí a hloupí, jak se lidé dřív domnívali. Vyznali se i v medicíně.

Neandrtálci nebyli zdaleka tak zaostalí a hloupí, jak se lidé dřív domnívali. Vyznali se i v medicíně. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Neandrtálci používali aspirin na bolesti zubů

TÉMATA: neandrtálci | pravěk | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2017 | 09:09

Poslední archeologické nálezy ukazují, že neandrtálci se starali o svůj chrup více, než se doposud myslelo. Už jsme psali o tom, že používali cosi jako zubní kartáček, teď vědci přišli s dalším překvapivým zjištěním. Neandrtálci měli svůj vlastní aspirin na bolesti zubů.

Nálezy čelistí neandrtálců ve Španělsku ukázaly, že tito pravěcí lidé dokázali používat své vlastní léčebné prostředky na bolesti zubů na bázi penicilinu a aspirinu. Vědci zjistili také mnoho o výživě těchto lidí. Zatímco neandrtálci v Belgii jedli maso nosorožců, ovcí a také houby, španělští neandrtálci byli výlučnými vegetariány.

Nálezy ve španělské jeskyni El Sidron také ukázaly, že tito pravěcí lidé měli už před 50 000 lety znalosti medicíny. Na chrupu minimálně jednoho neandrtálce se našly zbytky houby Penicillum a také části topolovitého stromu, který v sobě obsahoval kyselinu salicylovou. Ta je součástí dnešního aspirinu. Na této čelisti byly nalezeny zbytky léčivých látek, které jsou používány i v dnešních lécích.

Je zřejmé, že minimálně tento jeden neandrtálec nechtěl čekat na pomoc moderní medicíny a rozhodl se použít přírodní léky. Podle vědců je to důkaz, že neandrtálci byli i v této oblasti mnohem vyspělejší, než jsme si mysleli. "Neandrtálci měli dobré znalosti léčivých rostlin a jejich účinků při tišení bolesti a zánětů a používali je pro svou vlastní léčbu," říká Alan Cooper z univerzity v Adelaide. Na neandrtálce bychom tedy měli pohlížet s větším respektem, protože byť nakonec vyhynuli, udělali všechno pro to, aby se dokázali zbavit bolesti a nemocí. I s tím málem, co měli kolem sebe, dokázali řešit i takové problémy, jako je bolest zubů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2017 | 09:09

Zavří­t reklamu