válkaČeskoslovenskoobjevy

Nazujte si sandály a vyrazte do ulic Říma jako jeho starověcí obyvatelé

+ 4 fotky+ 5 fotek

Jak vypadal Řím v roce 320? O dost jinak než dnes, to je jasné. Ale pokud chcete vidět, jaké to bylo procházet se jeho ulicemi, máte možnost. Existuje totiž počítačová animace, která ukazuje starověký Řím v jeho původní podobě.

Tomáš Chalupa 11. března 2016

Animace vznikla jako součást akademického projektu Obnovení Říma. Odborníci zvolili letopočet 320 záměrně. Bylo to vrcholné období rozkvětu hlavního města ohromné Římské říše. Řím byl nejrozvinutější město tehdejšího světa. Měl jeden až dva miliony obyvatel. Až do devatenáctého století nemělo žádné město na západní polokouli tolik obyvatel.

Prohlídka města ukazuje všechny významné stavby metropole. Palatin, Koloseum, Pantheon, to vše je možné vidět díky 3D technologii. Dnes zbyly z Palatinu jen trosky a několik sloupů. Animace naopak prolétává nízko nad celým komplexem budov, který obýval římský císař. Je vidět i Circus Maximus, kde se pořádaly jezdecké závody. Zajímavé jsou například také akvadukty. Jejich spletitá síť přiváděla čerstvou vodu do mnoha míst po celém Římě. Byl to zázrak tehdejší architektury. Akvadukty příváděly vodu ze vzdálenosti až 40 kilometrů! „Tohle je důkaz, že myšlenka zkrotit přírodu našla naplnění už ve starověku. Člověk mohl postavit město i na místě, kde vůbec není voda. Dokázal ji tam přivést a podrobit přírodu svojí vůli,“ vysvětluje jeden z autorů projektu dr. Bernard Frischer.

K vidění jsou i Traianovy lázně, které sloužily celému obyvatelstvu Říma. I tato myšlenka byla na svou dobu revoluční, jiné národy nic takového, jako veřejné lázně, neměly. Počítačový model umožňuje prohlídku mnoha dalších zajímavých staveb Říma. Celková rozloha virtuálního Říma je 25 kilometrů. Zatím má sloužit vědeckému bádání, ale reálně se počítá se zveřejněním v podobě počítačové hry.

Další články

Zavří­t reklamu