válkaČeskoslovenskoobjevy

Název velšské obce si nezapamatujete. Tvoří ho 58 písmen

Název velšské obce si nezapamatujete. Tvoří ho 58 písmen
Zdroj: vintag.es
+ 2 fotky+ 3 fotky

Proč to udělat jednoduše, když to jde složitě, řekli si asi lidé, kteří před mnoha lety stáli u zrodu jména velšské obce. Vymysleli tak dlouhé a bizarní jméno, že si tím později vysloužili zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Simona Knotkova 18. srpna 2020

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, zkráceně Llanfairpwllgwyngyll, Llanfair Pwllgwyngyll, Llanfair PG nebo taky Llanfairpwll – takový je název obce s třemi tisíci obyvatel, kterou najdete na velšském ostrově Anglesey. Zatímco člověku odjinud to zní jenom jako náhodný shluk slabik, tamním lidem tato „namátkou“ poskládaná písmenka dávají smysl.

Jedná se o velšský titul pro Kostel Panny Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně (po hrubém překladu do češtiny). První historické doklady o jeho používání pochází z 19. století. Představitelé obce se tak snažili přilákat větší počet turistů. Pravdou je, že kromě ultra dlouhého názvu toho v Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochu zase tolik není.

Místo bylo zemědělci a rybáři osídleno už v neolitu. Později se obec dostala pod vládu středověkého království Gwynedd a její obyvatelé, v té době cca 80 lidí, obdělávali královské statky. Podobně tomu bylo i v dalších letech, jen šlechticové se měnili. Populace postupně nabývala a dle sčítání lidu v roce 1801 byla skoro už na čtyřech stovkách.

V roce 1826 došlo k připojení ke zbytku Walesu nově postaveným mostem, o 23 let později získala tamní komunita také přímé spojnice s Londýnem. Obec byla železniční dráhou rozdělena na Horní vesnici, složenou z původních staveb, a novou Dolní vesnici s množstvím obchodů a dílen.

Turisté, kteří sem (většinou právě na popud kuriózního jména) přijíždí, se nejčastěji fotí u názvu železniční stanice. K vidění je zde ale například také zmiňovaný Kostel Panny Marie nebo památník markýze z Anglesey.

Mimochodem, Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch se jako nejdelšímu názvu v Evropě s 58 písmeny podařilo dostat i do Guinnessovy knihy rekordů. Světové prvenství v nejdelším zeměpisném názvu drží s 85 písmeny novozélandský kopec Taumatawhakatangi­hangakoauauotamatea­turipukakapikimaunga­horonukupokaiwhen­uakitanatahu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu