válkaČeskoslovenskoobjevy

Název neznámého souhvězdí odhalen při restaurování staroegyptského chrámu

Název neznámého souhvězdí odhalen při restaurování staroegyptského chrámu
Zdroj: Ahmed Amin, Univerzita Tübingen
+ 4 fotky+ 5 fotek

Obnova sazemi pokrytého starověkého chrámu v egyptském městě Esna vynesla na světlo světa nejen původní nápisy a barvy, ale i názvy dosud neznámých souhvězdí.

Yvonne Pokorná 5. března 2021

Před více než 200 lety byl v Esně, ležící 60 kilometrů jižně od egyptského Luxoru, objeven starověký chrám. Tým německých a egyptských archeologů se nyní pokouší obnovit tento chrám do jeho bývalé slávy a  naráží přitom na překvapivé nálezy.

Pod nánosy špíny a sazí nashromážděných během 2000 let, které uplynuly od stavby chrámu, objevili dělníci na jeho stěnách původní malby a nápisy. Některé z hieroglyfů popisují souhvězdí včetně Velkého vozu, jenž staří Egypťané znali pod jménem  Mesekhtiu, a Orionu, zvaného Sah. Mezi nimi se však objevily také popisy dosud nevídaných konstelací hvězd.

Jedno z odhalených souhvězdí se jmenovalo „Apedu n Ra“ neboli „husy Ra“, což byl egyptský bůh slunce. U nápisu však chyběly obrázky, takže vědci zatím nedokáží zjistit, ke kterým hvězdám se tyto texty vztahují.

„Dříve si jich pod sazemi nikdo nevšiml a nyní jsou kousek po kousku odkrývány. Našli jsme jména staroegyptských souhvězdí, o kterých se dříve nevědělo,“ napsal pro deník Egyptian Archaeology profesor Christian Leitz z univerzity v německém Tübingenu.

Thumbnail # Egypťané otevřeli sarkofág s mumií. Lidé na sociálních sítích jsou zděšení
Mohlo by Vás zajímat:

Egypťané otevřeli sarkofág s mumií. Lidé na sociálních sítích jsou zděšení

Z chrámu skladištěm

Chrám Esna, zasvěcený egyptskému božstvu Chnum, je jedním z posledních příkladů staroegyptské chrámové architektury. Z původního chrámového komplexu se dochovala pouze předsíň zvaná pronaos, která v 19. století sloužila jako skladiště bavlny. Co se stalo se zbytkem chrámu, zůstává záhadou. Stávající budova měří 37 m na délku, 20 m na šířku a 15 m na výšku a byla vyzdobena hlavně v takzvané římské době (1. až 3. století n. l.). Střechu podpírá 18 sloupů s nádhernými, rozmanitými hlavicemi v podobě palmových listů, lotosových pupenů a vějířů šáchoru papírodárného, z nějž se vyráběl papyrus. Zdobí ji astronomické scény, zatímco sloupy jsou pokryty hieroglyfickými popisy chrámových rituálů.

„V egyptské chrámové architektuře jde o absolutní výjimku,“ říká Daniel von Recklinghausen, výzkumný pracovník z katedry egyptologie na univerzitě v Tübingenu. „Tato složitá výzdoba si pravděpodobně vyžádala až 200 let trvajících prací.“

Prvním, kdo rozpoznal hodnotu zdejších nápisů, byl ve 20. století francouzský egyptolog Serge Sauneron, jenž zde jako první prováděl vykopávky. Nápisy však nemohl interpretovat, protože byly ukryty pod silnými vrstvami sazí a ptačích výkalů. Současná obnova chrámu odhalila původní malby a rytiny v tak živých barvách, že působí, jako kdyby je vytvořili včera.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu