válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní solný důl Vělička patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku

Solný důl Wieliczka neboli česky Vělička je jednou z největších turistických atrakcí Polska. Leží jen několik kilometrů od historického Krakova, takže není divu, že mnoho návštěvníků spojí pobyt ve městě právě s návštěvou dolu.

Tomáš Chalupa 2. července 2020

Těžba soli tu začala už ve 13. století. Už o dvě stě let později se sem jezdili dívat první turisté, v 18. století už byla turistika běžná, a to za plného provozu. Mikuláš Koperník, Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Chopin, Jan Pavel II. nebo třeba Bill Clinton, ti všichni se do dolu také přijeli podívat. Ostatně sůl byla dlouho nazývána bílým zlatem, dokonce se s ní platilo, a tak strategická důležitost Věličky byla pro Polsko obrovská. Sůl se tu těžila až do roku 1992. Ne, že by v podzemí sůl došla, ale bylo jasné, že užitek z turistiky a jako památky UNESCO bude větší než z těžby soli.

Dnes se do Věličky sjíždějí statisíce návštěvníků, aby viděli na vlastní oči podzemní jezírka, těžební komory, stroje i staleté dřevěné výstuže chodeb. Ze soli jsou zde vytesány i sochy a reliéfy v podzemní kaplích. Největší z kaplí pojme až 500 osob a je 101 metrů pod zemí. Právě v ní se nachází mnoho soch a reliéfů, které tvoří její unikátní výzdobu. Nejzajímavějším dílem je Poslední večeře, vytesaná podle fresky Leonarda da Vinciho. Poutavé jsou i sochy pepeže Jana Pavla II. nebo Mikuláše Koperníka či krále Kazimíra Velkého, který v roce 1368 uzákonil první hornický kodex na světě, v němž byla sepsána všechna práva a povinnosti horníků. Vše tak trochu připomíná podzemní říši trpaslíků Morii ze slavného románu Pán prstenů.

Zajímavostí je, že zdejší vzduch bez bakterií má velmi příznivé účinky pro lidské zdraví. Pod zemí je proto situováno sanatorium pro lidi s respiračními chorobami. Aby pacienti nebo návštěvníci mohli sestoupit do dolu, musí napřed zdolat 380 schodů. Dostanou se po nich do prvního podzemního poschodí 64 metrů pod zemí. Podzemních pater je tu celkem devět, to nejhlubší se nachází 327 metrů pod zemí. Délka podzemních chodeb je neuvěřitelných 259 km. Návštěvníci přitom projdou sotva 2,5 kilometrů. I tak ale prohlídka trvá skoro dvě a půl hodiny.

Letos byla otevřena nová prohlídková trasa, na níž si lidé mohou projít štolami a chodbičkami stejně jako středověcí horníci. Tedy jen s kahany nebo svítilnami a v těch nejužších tunelech a slojích. Vy si můžete důl prohlédnout prostřednictvím přiloženého videa.

 

 

 

 

Další články

Zavří­t reklamu