válkaČeskoslovenskoobjevy

Navštívili Afričané Severní Ameriku před 2500 lety? Některé důkazy tomu nasvědčují

Navštívili Afričané Severní Ameriku před 2500 lety? Některé důkazy tomu nasvědčují
Zdroj: ancientpages.com

V québeckém muzeu Sherbrooke se nacházejí dva zajímavé kameny, které přinášejí zcela nový pohled na rané dějiny Ameriky. Je možné, že na tento kontinent připluli příslušníci afrických národů, jak se domnívají někteří vědci.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2017

Pokud bychom věřili tomu, co je na kamenech napsáno, pak lidé z Afriky připluli do Ameriky před 2500 lety. Kameny se nacházejí v muzeu od roku 1910, ale objeveny byly o něco dříve na poli u řeky Saint Francois jistým Ludgerem Saucym. Dva ploché pískovcové kameny měří na délku skoro metr a váží 180 kilogramů.

Na kamenech jsou dva řádky nápisů, které dlouho nebyly rozluštěny. Rozluštit se je podařilo profesoru Thomasovi Leeovi, podle kterého jde o nápisy v dávném libyjském jazyce. Jsou psány písmem, které se čte střídavě nejprve zleva doprava a na další řádku pak zase zprava doleva. Podle něj se kameny dostaly do oblasti v průběhu expedice, která dosáhla řeky Saint Francois. Znamenalo by to tak, že Libyjci připluli do Ameriky. Na kameni stojí napsáno, že jde o expedici ve službách lorda Hirama, která mu má dobýt další země. „Tento zápis provedl Hanta, který dosáhl řeky, zakotvil zde své lodě a uložil do země tento kámen.“

Píše se tam také o tom, že dosáhl „barbarské země na konci světa“. Stejné slovní spojení lze najít i na nápisech ve Španělsku, které nepochybně odkazují právě k Americe. Podle profesora Howarda Fella to vypadá, že byly z Afriky podniknuty nejméně dvě expedice, z nichž jedna doplula do Yucatanu v Mexiku a druhá právě na pobřeží Kanady.

Všechny tyto důkazy vnášejí zcela nové světlo do úvah o tom, kdo vlastně první objevil Ameriku. Již nyní je široce přijímán názor, že Kolumbus nebyl první a určitě ho předběhli Vikingové. Už nějakou dobu se ale objevují také názory, že i lidé z Afriky dosáhli břehů Ameriky. Dříve nalezená takzvaná Pontotocká a Davenportská stéla jsou také mnohými považovány za důkaz této skutečnosti, byť jiní tyto artefakty považují za podvrh a dosti kontroverzní důkaz.

Profesor Fell je ale jedním z těch, kdo stély považuje za pravé. Davenportská stéla je podle něj popsána trojjazyčným textem v egyptském, ibersko-punském a libyjském jazyce. Pontotocká stéla má na jedné straně egyptský nápis, na druhé straně je vyobrazena loď a africká zvířata. Podle Fella jsou to jedny z nejdůležitějších stél, které kdy byly objeveny.

Sherbroocké kameny tak nejsou jedinými důkazy o tom, že Libyjci, Féničané nebo Egypťané připluli do Ameriky dávno před Kryštofem Kolumbem, a nutí tak historiky znovu přehodnotit své teorie o objevení tohoto kontinentu.

Další články

Zavří­t reklamu