válkaČeskoslovenskoobjevy

Návrat Ježíše Krista? Bývalý ruský policista tvrdí, že je poslední inkarnací Syna božího

Návrat Ježíše Krista? Bývalý ruský policista tvrdí, že je poslední inkarnací Syna božího
Zdroj: dailystar.co.uk

Tisíce lidí věří, že Ježíš se vrátil na zem a chodí mezi lidmi. Má jméno Vissarion, je mu 57 let a žije na Sibiři v Rusku, kde založil Církev posledního zákona. S dlouhými vlasy, vousy a bílým rouchem vypadá dočista jako mesiáš. Má však za sebou poměrně pestrou minulost řadového muže.

Yvonne Pokorná 25. února 2018

Samozvaný mesiáš se narodil v roce 1961 jako Sergej Anatolijevič Torop nedaleko Krasnodaru. Jeho rodiče se brzy rozvedli a malého Sergeje do šesti let vychovávala babička. Po vojně, kterou si odsloužil v Mongolsku, vystřídal řadu zaměstnání: dělal zámečníka, elektrikáře či tělocvikáře. Druhou polovinu 80. let strávil v řadách dopravní policie v sibiřském městě Minusinsk. Jeho sousedé z té doby jej spíše než strážce pořádku pamatují jako opilce a hýřila, který ovšem již tehdy vynikal v manipulaci lidmi.

„Během jednoho zásahu jsme chytili vraha. Vzdal se, jakmile zaslechl Toropův hlas. Myslím, že měl hypnotickou moc,“ vzpomínal jeho bývalý kolega Nikolaj Sindrenkov.

Nejdůležitějším svátkem Církve posledního zákona jsou Toropovy narozeniny, které připadají na 14. leden.

Nejdůležitějším svátkem Církve posledního zákona jsou Toropovy narozeniny, které připadají na 14. leden.

Po rozpadu Sovětského svazu Torop přišel o práci a vrhl se na spiritualitu, která po letech ateismu právě zažívala v Rusku svůj boom. Začal pořádat přednášky o smyslu života a v roce 1991 v místní televizi prozradil, že z nadzemských sfér k němu promlouvá Ježíš Kristus. Později začal tvrdit, že on sám je druhým vtělením Ježíše.

Brzy kolem sebe soustředil houf oddaných oveček a založil sektu, která si říká Církev posledního zákona. Jejich biblí se stalo Toropovo dílo nazvané Poslední zákon, které má k dnešku více než deset dílů. Toto učení je směsicí ekologie, pravoslaví, buddhismu, judaismu i komunismu. Kromě jiného je založeno na očekávání apokalypsy.

Sibiřský Kristus apokalypsu prorokuje každých pár let. Když k ní nedojde, svým věřícím vzkáže, že je to zásluhou jejich horlivých modliteb.

Sibiřský Kristus apokalypsu prorokuje každých pár let. Když k ní nedojde, svým věřícím vzkáže, že je to zásluhou jejich horlivých modliteb.

Svým stoupencům však Vissarion přislíbil, že jim zajistí spásu i duchovní dokonalost. Mnozí z nich se proto vzdali své úspěšné kariéry, rodin i majetku a následovali svého Mistra do jím založeného Slunečního městečka. V této “zaslíbené zemi” dnes žije téměř pět tisíc lidí různých profesí i vzdělání. Vlastníma rukama zde staví ekologické domky i honosné chrámy. Živí se pouze tím, co si vypěstují. Většinou bez použití moderní techniky, protože technický pokrok podle jejich vůdce povede k zániku lidstva. Kromě toho se také musí vzdát alkoholu, cigaret i konzumace masa a rovněž peníze jsou v této komunitě přísně zakázány.

Své děti vzdělávají ve svých vlastních školách a vychovávají je k morálním ctnostem. “Máme zde školu ušlechtilých a čistých panen,” sdělil Vissarion reportérovi z BBC. “Dívky připravujeme na roli vzorných manželek, které budou ctít své muže. Neměly by se nikdy povyšovat nad muže a upředňostňovat svoji svobodu, ale být cudné, nenápadné a křehké,” dodal.

Sluneční městečko se dál rozrůstá.

Sluneční městečko se dál rozrůstá.

Sám Vissarion v oblasti vztahů tak čistý rejstřík nemá. Byl dvakrát ženatý, s první manželkou se rozvedl a později si vzal o 19 let mladší ženu, s níž žije mimo Sluneční městečko.

Pro ruskou pravoslavnou církev je Vissarion pochopitelně falešným prorokem a vůdcem nebezpečného kultu. Tento kult má ovšem po celém světě dnes okolo deseti tisíc příznivců, kromě Ruska i v Bělorusku, Kazachstánu, Lotyšsku, Moldavsku, Německu či na Ukrajině.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu