válkaČeskoslovenskoobjevy

Náušnice s gilotinou byly oblíbeným módním doplňkem za vlády teroru

Náušnice s gilotinou byly oblíbeným módním doplňkem za vlády teroru
Zdroj: cultofweird.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Velká francouzská revoluce zrodila unikátní popravčí zařízení zvané gilotina. Na té bylo popraveno tolik lidí, že se gilotina stala doslova symbolem revoluce. A přenesla se také do módy, velmi populární bylo třeba nošení náušnic s motivem gilotiny.

Tomáš Chalupa 5. března 2019

Gilotina fungovala na dvou jednoduchých principech mechaniky a gravitace. Obří těžká sekera svou vlastní vahou sjela po kolejnici a usekla hlavu odsouzenému. Za jediný rok 1793–1794 bylo touto jednoduchou metodou popraveno neuvěřitelných 16 594 lidí po celé Francii. Gilotinou byli popraveni všichni bez rozdílu věku a stavu. Zhroutila se tak předchozí hierarchie, kdy sprostí vrazi a lupiči byli věšeni, útoky na krále se trestaly smrtí na mučidlech, nobilita byla popravována mečem a heretici upalováni. Nyní pán i kmán, všichni končili demokraticky pod stejnou čepelí.

Chybně se někdy uvádí, že vynálezcem gilotiny byl Joseph Ignac Guillotin, podle kterého byl popravčí nástroj pojmenován. Ten pouze tento způsob poprav prosadil. Vynálezcem byl pruský výrobce klavírů Tobias Schmidt. Ten si gilotinu nechal také patentovat, ale nepodařilo se mu to, protože úřady odmítly patentovat „takový druh vynálezu“. „Ještě jsme nedosáhli takového druhu barbarství, abychom patentovali popravčí nástroje,“ odepsali mu úředníci.

Vynález se přesto uchytil. Poprvé jím byl popraven jistý Nicolas Jacques Pelletier a pak už se rozjela opravdová jatka a krvavá lázeň, které se dodnes říká Vláda teroru. 46 poprav denně, to byl průměr v tomto období.

Právě v této době se také dostaly do módy náušnice ve tvaru dvou malých gilotin. Pro někoho nechutné, pro jiné symbol revoluce. Jejich nošením dávali na odiv svou osobní náklonnost k režimu a k tomu, co se kolem děje. Samozřejmě později už tito příznivci revoluce přestali tyto provokativní náušnice nosit, neboť politická situace se změnila. Vůdce jakobínů Maximilien Robespierre byl sám zatčen a skončil pod gilotinou. K moci se dostal mladý generál Bonaparte, který se sice zpočátku k revolučním ideálům hlásil, ale rozhodně nebyl příznivcem jakobínů. Popularita tohoto módního doplňku proto s příchodem jeho vlády rychle skončila. Gilotina pak zažila svou renesanci za nacistů, kteří ji s oblibou používali, ale náušnice s tímto motivem už nikdo nenosil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu