válkaČeskoslovenskoobjevy

Unesl letadlo, získal výkupné a za letu vyskočil. Případ dodnes nevyřešen.

Unesl letadlo, získal výkupné a za letu vyskočil. Případ dodnes nevyřešen.
Zdroj: Wikimedia Commons

Jeho identitu nikdy nezjistili, jeho tělo se nikdy nenašlo, neví se o něm vůbec nic, kromě toho, že vyskočil z linkového letadla padákem. A teď se objasnila záhada peněz, které zřejmě dostal od vlády.

Tomáš Chalupa 18. dubna 2021

Byl Štědrý den roku 1971 a na portlandském letišti nastoupil do letadla společnosti Northwest Orient Airlines muž středního věku s kufříkem v ruce. Let 305 do Seattlu měl trvat pouhou půlhodinu. Krátce po startu muž, který měl letenku na jméno Dan B. Cooper, ukázal letušce obsah svého kufříku, kde byl přístroj se změtí drátů. „Mám zde bombu, madam,“ řekl jí. Požadoval, aby v Settlu byla připravena cisterna, která dotankuje palivo pro další let. A také 200 tisíc dolarů a čtyři padáky (dva hlavní a dva záložní). Letadlo kroužilo dvě hodiny nad Seattlem, než se podařilo vše nachystat, a pak stroj dosedl na dráhu. Na palubě zůstali jen dva piloti a tři členové posádky, zbytek lidí a posádky Cooper propustil. Výměnou za to dostal peníze a palivo na let do Mexiko City, kam chtěl Cooper zamířit.

Letoun měl letět v malé výšce a co nejpomaleji, s přistávacími klapkami stále otevřenými. Přestože letadlo sledovaly stíhačky a další stroje, nikdo neviděl, kde přesně Cooper z letadla vyskočil. Nikdo nikdy už Coopera znovu nespatřil. Pátrání na zemi nepřineslo žádné výsledky, nebyl objeven padák, nenašlo se prostě nic, Cooper zmizel z povrchu Země. FBI upozornila kasina, banky a další instituce, kde se točí velké peníze, na bankovky z výkupného, ale nepodařilo se je nikdy najít.

Až o deset let později se v řece našlo 6000 dolarů, které byly součástí výkupného. Podle původních teorií zřejmě vypadly Cooperovi, když se snášel na padáku k zemi, a dopadly do řeky Columbia. Až nedávno se vědec Tom Kaye pustil do analýzy řas, které byly na penězích. Pomocí elektronového mikroskopu se mu podařilo určit, že na penězích začaly skutečně růst v době, kdy došlo k únosu. Dalším zkoumáním navíc přišel na to, že peníze ve vodě neskončily hned, ale až později. Zřejmě byly napřed uloženy v suchu a teprve pak se ocitly ve vodě. To je ovšem zcela zásadní zjištění. Ukazovalo by to na to, že Cooper svůj skok přežil a peníze někam ukryl. Pak ale zůstává otázkou, proč se ocitly ve vodě. Celkově je otazníků kolem Cooperova únosu stále mnoho, ale tento poslední objev vyvrací teorii, že peníze spadly do vody náhodou, a stejně tak mizí šance, že Cooper zahynul při seskoku. Pátrání FBI po tomto jediném nevyřešeném případu únosu letadla tak dále pokračuje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu