válkaČeskoslovenskoobjevy

Našly se 12 000 let staré hroty oštěpů po prvních obyvatelích Peru

Našly se 12 000 let staré hroty oštěpů po prvních obyvatelích Peru
Zdroj: ancientpages.com

Archeologové objevili v Peru tisíce kamenných předmětů, které mohou poskytnout více informací o nejstarších obyvatelích Peru. Dosavadní nálezy zatím naznačují, že první osadníci do Peru dorazili mezi 9000 až 13 000 lety, tedy v době, kdy poušť Ica byla méně vyprahlá.

Yvonne Pokorná 23. května 2018

Místem objevu je archeologické naleziště Pampa Lechuza v oblasti Ica na jihu Peru. Archeologové zde provádějí vykopávky již několik let a za tu dobu zde objevili 20 000 kamenných předmětů vyrobených dávnými lovci a sběrači. Největší pozornost vzbudil nález více než 150 tisíc hrotů oštěpů. Ač ještě neproběhlo radiokarbonové datování, vědci z Pontifikální katolické univerzity v Peru, kteří se o objev zasloužili, jejich stáří odhadují na 9000 až 12 000 let. Nalezené kamenné nástroje tak mohou být důkazem nejstaršího známého lidského osídlení v tomto regionu.

Zajímavé je, že hroty oštěpů jsou vyrobeny jak z místních materiálů, jako třeba pazourku, tak i z jiných zdrojů importovaných z oblastí vzdálených až stovky kilometrů od místa jejich nálezu. To by podle profesora archeologie Jalha Dulanta Bresciy znamenalo, že někteří z prvních obyvatel regionu “měli vysokou mobilitu a byli zapojeni do sítě výměnného obchodu, jenž zahrnoval pobřeží Tichého oceánu, pobřežní údolí a okolní pohoří.”

Vědci předpokládají, že v Pampa Lechuza se najde ještě více artefaktů. Z toho důvodu volají po ochraně tohoto archeologického naleziště, které by mohlo být poškozeno krádežemi a lidskou činností. Peruánské ministerstvo kultury proto nyní zvažuje prohlásit celý komplex národní historickou památkou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu