Hlava Amenhotepa III., nalezená při vykopávkách v chrámu boha Montu v egyptském Armantu | zdroj: Ahram Online


Našla se obrovská hlava Tutanchamonova dědečka, faraona Amenhotepa III. Bohužel má poškozenou tvář

TÉMATA: egypt | faraonové | archeologie | starověk | luxor | amenhotep

Francouzským archeologům se podařil senzační kousek. Asi 25 kilometrů od egyptského města Luxoru odkryli hlavu kdysi nejmocnějšího faraona Amenhetopa III., jenž byl dědečkem legendárního Tutanchamona.

user-avatar

Irena Gruberová

14. 12. 2014 | 20:43

Vykopávky v Armantském chrámu

Faraonova hlava byla nalezena zcela náhodou při restauračních a konsolidačních pracích v základech Armantského chrámu. Jak sdělil šéf Centrálního úřadu pro Horní Egypt, Aly El-Asfar, hlava, která byla vyřezána z pískovce, se bohužel nachází ve velmi špatném stavu a má zcela poškozenou tvář. Je proto nyní restaurována v galerii Francouzského institutu pro orientální studia v Luxoru.

Vápencové hlavy egyptských kněží

Kromě Amenhotepovy hlavy se v loňském roce v Armantském chrámu našlo také pět hlav, které patřily vysoce postaveným kněžím. Jsou rovněž vytesány z vápence a každá nese dvojitou korunu Dolního i Horního Egypta. Všechny měří kolem půl metru a pocházejí z doby Střední říše.

Bůh Montu s býčí hlavou, vystavený v pařížském Louvru

Sám Armantský chrám byl postaven už v období Staré říše a byl zasvěcen bohu války Montu, který byl vyobrazován se sokolí hlavou a opeřenou čelenkou. Protože byl Montu také často spojován se zuřivými býky, býval Armantský chrám rovněž významným centrem uctívání tohoto posvátného zvířete, zpodobněného na mnoha sochách a reliéfech zdobících chrámové stěny.

Město Armant (dříve nazývaného Hermonthis) na malbě z roku 1838

V 19. století však byly stavební bloky tohoto chrámu rozebrány a použity při stavbě nedalekého cukrovaru, takže z něj do dnešní doby zbyly jen pouhé ruiny. Přesto, jak se nedávno ukázalo, je tu ještě stále co objevovat. 

Kolosální socha Amenhotepa III. s jeho manželkou Tujou

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Irena Gruberová

14. 12. 2014 | 20:43

Zavří­t reklamu