válkaČeskoslovenskoobjevy

Násilí, sex a antikomunismus: Tyhle kapely soudruzi v SSSR zakázali

Násilí, sex a antikomunismus: Tyhle kapely soudruzi v SSSR zakázali
Zdroj: vintag.es

Zatímco vyspělý západní svět si užíval skladby nejnovějších interpretů, východní země pod vedením SSSR měly poslech velké části z nich zapovězený. Důvod? Vybrané kapely mohly vážně poškodit morální vývoj mládeže!

Simona Knotkova 29. června 2018

Seznam zakázaných kapel a interpretů zveřejnil ruský emigrant Alexej Jurčak v knize Everything Was Forever, Until It Was No More (Všechno bylo navždy, až dokud to už nebylo). Asi nepřekvapí, že mezi nimi najdete množství rockových skupin, které v 70. letech opanovaly světové žebříčky prodejnosti. Důvody byly podle Komunistického svazu mládeže různé.

Sex Pistols tak kupříkladu dostali zákaz kvůli propagaci násilí a punku, Donna Summer si ho vysloužila za erotismus, Alice Cooper za vandalismus, Black Sabbath za náboženské tmářství, Pink Floyd za vměšování se do zahraniční politiky SSSR, AC/DC za neofašismus a Judas Priest za antikomunismus a rasismus. Zajímavostí je, že zapovězení byli například i britští The Clash (v seznamu nazvaní jako Klesh), kteří se ve svých textech otevřeně hlásili k levici.

Originální seznam i jeho anglický přepis si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu