válkaČeskoslovenskoobjevy

Naši špionážní delfíni byli chyceni Rusy, raději spáchali sebevraždu, tvrdí Ukrajinci

Naši špionážní delfíni byli chyceni Rusy, raději spáchali sebevraždu, tvrdí Ukrajinci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Přijde vám to jako šílený nebo bulvární titulek? Jenže přesně taková věc se doopravdy stala. Alespoň tuto zprávu zveřejnila ukrajinská média.

Tomáš Chalupa 12. června 2018

Delfíny trénování ukrajinským námořnictvem v Sevastopolu reagovali na zvuk speciálních píšťalek. Rusové se těchto píšťalek zmocnili při obsazení Krymu. Tím dokázali přilákat všechny delfíny. Ovšem ti odmítali od svých nových pánů přijímat potravu a nakonec pošli.“

Toto zprávu zveřejnil ukrajinský server Obzervatel. V článku citoval i zmocněnce ukrajinského prezidenta na Krymu Borise Babina, který s celou věcí kolem delfínů přišel. Výcvik delfínů na krymském Sevastopolu probíhal od roku 2012. Žádný z delfínů se po obsazení Krymu k ukrajinským jednotkám nevrátil. Ukrajinci je cvičili na detekování a zneškodňování min i vyhledávání ztracených objektů v moři. Podobný program má i americké námořnictvo v San Diegu.

Podle dalších informací Rusové koupili pět delfínů z moskevského delfinária. Mohlo by jít o náhradu za uhynulé ukrajinské delfíny. Delfíni jsou jedni z mála tvorů, u kterých bylo vědecky prokázáno, že jsou schopni záměrně přestat konzumovat potravu, například když jim zemře někdo blízký z jejich hejna. Přesto se zdá historka o sebevraždě delfínů, kteří nechtěli sloužit Rusům, jako značně přitažená za vlasy. Babin nicméně tvrdí, že informaci dostal přímo od Rusů, kteří mu oznámili, že delfíni zemřeli, když zcela přestali přijímat potravu.

Naopak Rusové se nařčení brání tvrzením, že Ukrajinci od roku 2014 žádný vojenský program zahrnující delfíny neměli a veškerý jejich výcvik byl pouze na komerční bázi. Sdělil to vyslanec ruské Dumy Dmitrij Bělik. Ten nicméně potvrdil, že tito delfíni zemřeli. Celá věc zůstává krajně nejasná a zřejmě už se nikdo nedozví, z jakého důvodu delfíni v Sevastopolu vlastně zemřeli, zda to byl vlastenecký akt, nedopatření nebo jde o výmysl ukrajinské strany.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu