Postava Robina Hooda byla v Rusku velmi oblíbená. Ve stejnou dobu žil na Sibiři podobně zdatný lučištník.

Postava Robina Hooda byla v Rusku velmi oblíbená. Ve stejnou dobu žil na Sibiři podobně zdatný lučištník. | zdroj: The Siberian Times


Našel se hrob sibiřského Robina Hooda s toulcem a šípy

TÉMATA: archeologie | nálezy | rusko | sibiř

user-avatar

Yvonne K.

16. 11. 2016 | 09:30

V Altajském pohoří nedaleko hranic s Mongolskem v Rusku byl objeven hrob středověkého lučištníka. Nalézal se v otvoru pod skalním převisem. Čirou náhodou na něj narazili dva místní obyvatelé. Hrob kromě dřevěného sarkofágu s lidskými ostatky obsahoval také unikátní výbavu včetně toulce a šípů s železnými hroty.

Odborníci usuzují, že hrob patřil nějakému válečníku, který byl schopným lukostřelcem a žil někdy mezi 13. až 15. stoletím, stejně jako pověstný anglický hrdina Robin Hood. Pravděpodobně se těšil společenskému uznání, vzhledem k umístění hrobu a péči, s jakou byl nebožtík  vypraven na onen svět. Pohřben byl s toulcem z březové kůry, dřevěnými šípy, kovovými hroty a dalšími artefakty. 

Ruští archeologové zatím nedostali svolení k otevření dřevěného sarkofágu, ač místní, kteří hrob objevili a nahlédli dovnitř, tvrdí, že jsou v něm kosti a možná i střelcův luk. Toulec z březové kůry

Muž byl pravděpodobně mongolského původu. “Soudě podle tvaru hrotů bych si tipl, že jejich vlastníkem byl válečník,” řekl Nikita Konstantinov, ředitel Muzea Hornoaltajské státní univerzity. Podle něj je nalezený toulec místním unikátem, nic podobného se v Altaji dosud nenašlo. Zajímavé na něm je to, že má oddělené “kapsy” pro různé druhy hrotů. Jeho součástí byly i dva kostěné pláty ozdobené ornamenty. Když muže pohřbívali, zabalili mu toulec do hedvábných stuh.

“Toulec je skvělý nález, je velmi dobře zachovalý. Bude důležité ho důkladněji prozkoumat, abychom porozuměli jeho konstrukci,” řekl šéf Společnost pro kulturní a historické dědictví Altajské republiky Vasilij Ojnošev. Kovové hroty napovídají, že muž byl bojovník a užíval šípy hlavně k boji.

Archeologové doufají, že jakmile se jim podaří získat povolení k otevření sarkofágu, najdou v něm luk i sedlo. Vykopávky budou moci ale zahájit až začátkem dubna příštího roku. “Děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili ostrahu hrobu na zimu a zabezpečili další archeologické předměty,” zdůraznil Ojnošev.

Altaj byl první oblastí, kterou Mongolové ovládli mimo své domovské území. Stalo se tak ve 12. století. Pod jejich nad vládou Altaj zůstala až do 14. a 15. století.

 

user-avatar

Yvonne K.

16. 11. 2016 | 09:30

Zavří­t reklamu