Jedním z nejvíce nepříjemných pozůstatků evoluce jsou zuby moudrosti.

Jedním z nejvíce nepříjemných pozůstatků evoluce jsou zuby moudrosti. | zdroj: iflscience.com


Naše tělo je plné "evolučních zbytků". Podívejte se na 8 částí, které nám už k ničemu nejsou

TÉMATA: evoluce | tělo | atavismus | rudimenty

user-avatar

Simona Knotková

9. 07. 2019 | 16:00

V minulosti plnily svou funkci, nyní jsou už k ničemu nebo jen ke škodě. Pojďte se společně s námi podívat na osm znaků evolučního vývoje, které přežily do dnešní doby.

Dlouhý sval dlaňový

Test, zda jste majitelem tohoto svalu, lze provést velmi jednoduše. Stačí si ruku položit na hladký povrch a malíčkem se dotknout palce. Pokud nedojde k žádné změně, patříte k 14 % populace, u kterých sval vlivem evoluce již vymizel. V jiném případě jste vlastníky atavismu, který našim předkům sloužil k lepšímu pohybu na stromech.

Darwinův hrbolek

Máte na uchu malý, sotva viditelný hrbolek? Tento znak nás pojí s primáty, kteří mají na stejném místě výrazný hrbol. V minulosti nejspíše usnadňoval pohyb uší, nyní ho už ale nepotřebujeme.

Kostrč

Kostrč nebo také ocasní kost je pozůstatkem zakrnělého ocasu, který byl v minulosti užitečný pro lezení na stromech a udržování rovnováhy. Ocasy stále najdeme u lidských embryí, ale během dalších týdnů vývoje zanikají.

Spojivková řasa

Malá růžová část, kterou najdete ve vnitřním očním koutku. Sloužila jako třetí oční víčko pohybující se horizontálně. Plně vyvinuté ho dodnes má mnoho zvířat.

Husí kůže

Když je vám zima nebo vás něco vystraší, vaše chloupky se zvednou do pozoru. Lidovými slovy – naskočí vám husina. Jedná se o přežitý reflex z dob minulých, díky němuž jste v případě nebezpečí vypadali větší-silnější nebo vám bylo větší teplo.

Palmární úchopový reflex

Když malému dítěti podáte prst, reflexivně ho uchopí. Vypadá to možná jako přirozená věc, ale pro děti našich předků měla skutečný význam. Díky úchopu se totiž mohli lépe přichytit na rodiče během transportu.  

Zuby moudrosti

Tolik neplechy nám dokážou udělat, a přitom zcela zbytečně. V minulosti sloužily k lepšímu rozkousávání potravy. Dnes už hlavně k breku a trápení.

Apendix

Víceméně zbytečný orgán, o kterém víme, jen když zlobí, je také slepé střevo. V dobách, kdy se strava skládala zejména z rostlinné složky, trávilo celulózu.

user-avatar

Simona Knotková

9. 07. 2019 | 16:00

Zavří­t reklamu