Podivná Sluneční aktivita zasáhla Zemi před 7000 lety.

Podivná Sluneční aktivita zasáhla Zemi před 7000 lety. | zdroj: ancient-code.com


Naše Slunce zažilo před 7000 lety velmi podivnou událost, tvrdí vědci

TÉMATA: slunce | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 12:06

Před 7000 lety byla Země doslova bombardována silným zářením. Zjistili to vědci z univerzity v Nagoje v Japonsku. Příčina tohoto bombardování je pro vědce záhadou, možným viníkem je Slunce.

Podle některých teorií za všechno může skutečně podivná aktivita Slunce. Vědci prozkoumali borovice v Kalifornii a provedli uhlíkovou analýzu. Je totiž velmi dobře známo, že tyto borovice jsou dlouhověké, mohou žít i stovky let a jsou tak něco jako kalendář dávných slunečních změn. Změny se zachycují v letokruzích stromů, v jejich atomech uhlíku. Vědci výzkumem těchto stromů tak mohou nahlédnou do událostí, které se staly na Zemi a které měly příčinu ve vesmírném záření a sluneční aktivitě.

Vědci nyní porovnávají data ze 7000 let staré události s jinými, novějšími slunečními erupcemi. Současně také intenzivně pozorují pomocí teleskopů sluneční aktivitu a snaží se vypozorovat zákonitosti a příčiny těchto mimořádně silných erupcí. Právě kombinace silných erupcí a velmi slabého magnetického pole způsobila velmi neobvyklá data, která vědci v letokruzích zaznamenali. Co přesně se tehdy stalo, jaké děje probíhaly na Slunci a jak to zasáhlo Zemi, se však zatím stále neví. Vědci doufají, že další data získaná z jiných solárních bouří pomohou tuto záhadu vyřešit.  

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 12:06

Zavří­t reklamu