Slunce je hvězda v klidové fázi, které vykazuje velmi nízkou aktivitu.

Slunce je hvězda v klidové fázi, které vykazuje velmi nízkou aktivitu. | zdroj: messagetoeagle.com


Naše Slunce je jiné než další podobné hvězdy

TÉMATA: slunce | hvězdy | vesmír | sluneční aktivita

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 06. 2020 | 09:45

Vědci analyzovali 369 hvězd, které spadají do stejné kategorie jako naše Slunce. Překvapivě zjistili, že naše hvězda je v porovnání s ostatními v mnohém neobvyklá. Vědecký pohled na Slunce se zřejmě bude muset poupravit.

Slunce se neustále mění. Na jeho povrchu jsou viditelné tmavé skvrny, někdy je jeho povrch naopak beze skvrn. Jenže v porovnání s ostatními hvězdami je Slunce ve skutečnosti velmi klidné, a dokonce by se dalo říct i líné. Nevykazuje totiž žádnou velkou aktivitu.

Vědci se domnívají, že naše Slunce prochází takzvanou klidovou fází, kdy je počet tmavých skvrn menší, a stejně tak i celková sluneční aktivita. Toto období klidu trvá zřejmě už několik tisíc let, což je z hlediska vesmíru mrknutí oka. Fáze klidu tedy může trvat ještě další tisíce let, nebo i mnohem déle. Vědci jsou i tak překvapeni, že naše Slunce je v porovnání s ostatními podobnými hvězdami skutečně velmi málo aktivní.

Otázkou je, proč je Slunce tak ochablé a líné. Na to vědci nemají přesnou odpověď. Ale zjistili jinou věc. Za posledních několik dekád se aktivita Slunce ještě snížila. To znamená, že i na své vlastní nízké standardy, které si udržuje už nejméně 9000 let, Slunce svou aktivitu ještě snížilo. Podle predikcí matematických modelů se nedá čekat změna sluneční aktivity ještě nejméně 12 let. Z dlouhodobého hlediska může Slunce stagnovat ve své neaktivitě klidně i miliony let.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 06. 2020 | 09:45

Zavří­t reklamu