válkaČeskoslovenskoobjevy

Naše Slunce je jiné než další podobné hvězdy

Naše Slunce je jiné než další podobné hvězdy
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci analyzovali 369 hvězd, které spadají do stejné kategorie jako naše Slunce. Překvapivě zjistili, že naše hvězda je v porovnání s ostatními v mnohém neobvyklá. Vědecký pohled na Slunce se zřejmě bude muset poupravit.

Tomáš Chalupa 12. června 2020

Slunce se neustále mění. Na jeho povrchu jsou viditelné tmavé skvrny, někdy je jeho povrch naopak beze skvrn. Jenže v porovnání s ostatními hvězdami je Slunce ve skutečnosti velmi klidné, a dokonce by se dalo říct i líné. Nevykazuje totiž žádnou velkou aktivitu.

Vědci se domnívají, že naše Slunce prochází takzvanou klidovou fází, kdy je počet tmavých skvrn menší, a stejně tak i celková sluneční aktivita. Toto období klidu trvá zřejmě už několik tisíc let, což je z hlediska vesmíru mrknutí oka. Fáze klidu tedy může trvat ještě další tisíce let, nebo i mnohem déle. Vědci jsou i tak překvapeni, že naše Slunce je v porovnání s ostatními podobnými hvězdami skutečně velmi málo aktivní.

Otázkou je, proč je Slunce tak ochablé a líné. Na to vědci nemají přesnou odpověď. Ale zjistili jinou věc. Za posledních několik dekád se aktivita Slunce ještě snížila. To znamená, že i na své vlastní nízké standardy, které si udržuje už nejméně 9000 let, Slunce svou aktivitu ještě snížilo. Podle predikcí matematických modelů se nedá čekat změna sluneční aktivity ještě nejméně 12 let. Z dlouhodobého hlediska může Slunce stagnovat ve své neaktivitě klidně i miliony let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu