Naše Země je možná jednou z nejstarších obyvatelných planet ve vesmíru, proto jsme v něm nejspíš sami.

Naše Země je možná jednou z nejstarších obyvatelných planet ve vesmíru, proto jsme v něm nejspíš sami. | zdroj: iflscience.com


Naše planeta je jedna z nejstarších ve vesmíru, proto jsme ještě nenarazili na mimozemšťany

TÉMATA: vesmír | věda | teorie

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 10. 2015 | 11:00

Neustálá otázka, proč jsme ještě nenarazili na inteligentní nebo jakýkoliv jiný život ve vesmíru, má podle vědců nové vysvětlení. Naše planeta je jednou z nejstarších obyvatelných planet ve vesmíru. Život tak na nich ještě vůbec nestihl vzniknout.

Po analýze dat z Keplerova a Hubbleova teleskopu došli vědci k názoru, že celých 92 procent obyvatelných planet budou mnohem mladší než naše Země. Život na nich tak zřejmě vůbec neměl čas vzniknout. To může být odpovědí na otázku, zda jsme ve vesmíru sami. Nejspíš ano a je to právě z toho důvodu, že jsme možná první. Tvrdí to alespoň vědci ze Space Telescope Science Institute v americkém Marylandu.

"V porovnání s ostatními planetami ve vesmíru, Země je vážně hodně stará," říká astronom Peter Berhoozi. Nejen to, většina obyvatelných planet se ještě ani nezformovala. Země je stará 3,5 miliardy let, což je asi třetina času, po který existuje celý vesmír. Jeho stáří se odhaduje na 13 miliard let. Zbývá ohromné moře času, po které budou vznikat další planety, na kterých vznikne život. Zatím v tom jsme však sami.

Tvrzení vědců z Marylandu je ovšem v rozporu se známou Drakeovou rovnicí, která předpokládá, že jen v naší galaxii je až 10 000 vyspělých civilizací, jejich počet ve vesmíru je pak těžko odhadnutelný. A teď si zbývá jen vybrat, která teorie je komu bližší. Jsme jediní v celém vesmíru, protože jsme tu první, nebo jsme součástí nepřeberného množství civilizací a vesmírných společenství? Zatím to bohužel stále vypadá na první možnost. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 10. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu