válkaČeskoslovenskoobjevy

Nasaďte si plynové masky, nařídil vojákům zdrogovaný důstojník

Zajímavý dokument zveřejnila Česká televize. Ta původně pátrala po amerických zajatcích z doby Korejské války, kteří měli být údajně převezeni do Prahy a podrobováni lékařským experimentům. Žádné důkazy o takových zajatcích v pražských archivech ani oficiálních dokumentech nenašla, náhodou však objevila něco jiného. Pokus s halucinogenní drogou LSD na důstojnících Československé lidové armády!

Tomáš Chalupa 11. září 2014
Experiment probíhal ve Vojenské střešovické nemocnici v Praze. Jednalo se o klasické štábní cvičení na mapách, a jak se v dokumentu ukazuje, droga rozloží celý štáb raketového vojska i s politrukem. Vojáci jsou po požití drogy zcela neschopní plnit své úkoly a neorientují se v problémech, které mají řešit. Někteří se smějí, jiní se mezi sebou hádají. Zcela jasně si uvědomují, že se s nimi něco děje, a nepracují dobře. Celá situace vygraduje, když jeden z důstojníků zvedne telefon a následně ohlásí, že byl vyhlášen plynový poplach a začne si nasazovat plynovou masku. Ostatní ho následují, přitom žádný reálný telefonát ve skutečnosti neproběhl.
Vše komentují vojenští lékaři, kteří vysvětlují, co droga s vojáky dělá. Podle jednoho z nich byl experiment rizikový, protože vojáci mohli propadnout panice z neznámých stavů a například spáchat sebevraždu. Slova jednoho z účastníků v samém závěru však mluví za vše: „Mé pocity v průběhu experimentu byly spíše nepříjemné, ale v případě potřeby bych do toho šel znovu.“

Další články

Zavří­t reklamu