Snímek galaxie Andromeda | zdroj: internet


NASA zveřejnila největší fotku na světě, ukazuje celou galaxii

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 01. 2015 | 07:30

Jak velký je vesmír, galaxie, kolik je v něm hvězd a jak velcí jsme vlastně my? NASA zveřejnila fotku pořízenou Hubblovým teleskopem, která dává alespoň částečné odpovědi na tyto otázky. Galaxie Andromedy, což je k nám nejbližší galaxie, byla nasnímaná na 411 fotek, které byly počítačem seřazeny tak, aby vytvořily jeden jediný velký obraz.

Na fotografii, která na harddisku vyžaduje místo 4.5 GB, je zobrazeno přes 100 milionů hvězd. Na snímku je galaxie Andromedy vzdálená 40 000 světelných let od Země. Z fotografie je velmi dobře patrné, jak nepatrným zrnkem v písku jsou jednotlivé hvězdy, tedy vlastně i naše Slunce.

Je pravděpobobné, že život ve vesmíru existuje i na jiných místech než jen na Zemi. Tato pravděpodobnost vychází z čisté matematiky. Počet galaxií ve vesmíru se odhaduje na 120 miliard. Naše Mléčná dráha, která je jen jednou z nich,  má asi 300 miliard hvězd. Počet hvězd ve vesmíru už prakticky nelze spočítat. Při tak obrovských číslech je těžké uvěřit, že jen jedna jediná hvězda má ve své soustavě planetu obdařenou životem. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 01. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu