válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA zradil klíčový vědec! Podepsal milionový kontrakt a zmizel, pátrá po něm FBI

NASA zradil klíčový vědec! Podepsal milionový kontrakt a zmizel, pátrá po něm FBI
Zdroj: dailymail.co.uk

NASA řeší závažný problém. Do Číny uprchl její klíčový pracovník Rongsing Li, původem Číňan s americkým občanstvím. Nedlouho před svým zmizením přitom dostal od NASA nabídku na nový kontrakt v hodnotě mnoha milionů dolarů. O případ už se zajímá FBI, která šetří, zda nebyl Rongsing Li čínský špion.

Tomáš Chalupa 30. září 2015

Rongsing Li pracoval pro NASA od roku 1996. Podílel se na například přípravě misí na Mars Rover Explorer v roce 2003 a Lunar Orbiter z roku 2009, ale i na mnoha dalších projektech. Měl přístup k nejtajnějším datům a informacím vesmírné agentury. V loňském roce čelil podezření, že se pravidelně stýká s čínskými vědci. Své kontakty nebyl schopen uspokojivě vysvětlit. NASA mu přesto nabídla nový kontrakt, jehož výše činila několik milionů dolarů. Rongsing Li kontrakt podepsal, ale krátce poté podal výpověď a zmizel.

Na povrch mezitím vypluly další informace. Vědec se skutečně pravidelně stýkal s kolegy na univerzitě v Šanghaji a také se podílel na čínských vládních programech. Po své rezignaci jen uvedl, že má v Číně nemocné rodiče a chce se o ně postarat. FBI ještě na letišti zadržela jeho manželku a zabavila jí několik USB disků. Nic na nich však nenašla a musela ji nechat odletět do Číny. Samotný Rongsing ale zmizel a předpokládá se, že už je v Číně.

FBI se nyní jeho zmizením zabývá a především řeší obavy, že Číňanům předal všechny utajované informace, ke kterým měl přístup. Byl klíčovým expertem na mapování vesmírného prostoru a pokud by se Číně dostaly do rukou jeho znalosti a informace, znamenalo by to velký problém. NASA si svůj technologický náskok hlídá před konkurencí a nyní se zdá, že Čína bude moci významně posunout svůj vesmírný program díky Rongsingovi. V NASA si teď drbou hlavy a budou muset přehodnotit své bezpečnostní předpisy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu