válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA zatím nedokázala rozluštit tajemství ledových kruhů a děr

NASA zatím nedokázala rozluštit tajemství ledových kruhů a děr
Zdroj: messagetoeagle.com

Při rutinním přeletu vědců NASA nad Severním ledovým oceánem bylo spatřeno několik ledových kruhů. Agentura se následně vyjádřila, že zatím neví, co kruhy vlastně jsou.

Tomáš Chalupa 17. května 2018

Kruhy vyfotografoval John Sonntag z letadla při přeletu v rámci mise Ice Bridge. „Nevybavuju si, že bych podobné formace viděl kdykoliv předtím,“ řekl Sonntag. Ten kruhy spatřil asi 80 kilometrů severozápadně od delty kanadské řeky Mackenzie. Hlavním účelem mise bylo pozorování ledu, ovšem nejdůležitějším objevem byly právě ony záhadné ledové kruhy.

Vedoucí projektu Ice Bridge Nathan Kurtz se následně vyjádřil v tom smyslu, že vědci vědí o různých kruzích či dírách v ledu v oblasti, ovšem nevědí, co je jejich příčinou. „Nejsem si jistý, jaké procesy vedou ke vzniku kruhových okrajů kolem děr. Nic podobného jsem nikdy neviděl.“

Stejně tápou i další odborníci z NASA, která k tomu vydala dokonce oficiální stanovisko, že původ kruhů je zatím nejasný. Chris Polashenski, expert na tuto problematiku uvedl, že tyto kruhové útvary viděl již dříve, ale ani on nemá nejmenší představu, jak mohly vzniknout. Záhada tak zatím zůstává nevysvětlena.

Další články

Zavří­t reklamu