Místo činu - vesmírná stanice ISS.

Místo činu - vesmírná stanice ISS. | zdroj: odditycentral.com


NASA vyšetřuje historicky první vesmírný zločin

TÉMATA: iss | vesmír | krimi | ženy | manželství | vztahy

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 09. 2019 | 08:00

Vesmír je asi úplně to poslední místo, kde by člověk čekal nějakou kriminalitu. Ale kde se vyskytuje člověk, tam je i zločin, a tak NASA oznámila, že začala vyšetřovat vůbec první kriminální čin. Tedy přesněji podezření z jeho spáchání. Podezřelou je astronautka Anne McClainová.

McClainová je podezřelá, že při svém pobytu na ISS luxovala účty své manželky Summer Wordenové. McClainová je lesbička, která si v roce 2014 vzala svou přítelkyni, leteckou důstojnici Summer Wordenovou. Po čtyřech letech se ale obě ženy rozešly, byť ještě nedošlo k rozvodu. Právě v době, kdy žily v odloučení, mělo dojít podle Wordenové k neoprávněnému vniknutí do jejího účtu, které mělo proběhnout z vesmíru, tedy z ISS.

McClainová přiznává, že na účet skutečně šla, ale jen kvůli snaze zjistit, zda má rodina dostatek peněz na placení účtů. Ženy totiž společně vychovávají devítiletého syna. Podle žalobců jde o krádež identity a neoprávněné vniknutí do bankovního účtu, podle advokátů McClainové se nestalo nic, co by jakkoliv odporovalo zákonům nebo mohlo být trestným činem. Wordenová tvrdí, že pojala podezření, když se jí McClainová ptala na některé konkrétně utracené položky. Požádala banku, aby jí dala výpis všech počítačů, ze kterých došlo k připojení k bankovnímu účtu. Jeden z nich patřil NASA, a případ byl na světě.

McClainová strávila na ISS půl roku, vrátila se na Zemi a tam může mimo jiné i bojovat v tomto značně podivném případu. Sice jde vlastně jen o jeden kuriozní manželský spor, ale otevřel jednu novou kapitolu v mezinárodním právu. Vesmírné mocnosti participující na ISS se totiž kvůli případu McClainové dohodly, že pokud dojde na stanici ke kriminálnímu činu, bude posuzován podle zákonů země, ze které pochází podezřelý. NASA uvedla, že podle jejích informací zatím k žádnému jinému v kosmu ani na ISS nedošlo, a jde tedy o historický precedent.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 09. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu