Nepovedený test padáku LDSD | zdroj: youtube.com


NASA testovala létající talíř, skončilo to katastrofou

TÉMATA: nasa | vesmír | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2015 | 11:00

Světová média už dlouho dopředu avizovala, že NASA hodlá otestovat létající talíř. Přesněji řečeno, speciální padák a přistávací modul LDSD (Low Denisity Supersonic Decelerator). Jenže při přistání, což byla hlavní část testu, se speciální padák neotevřel, protože byl roztrhaný. Experiment tak dopadl neslavně.

Test byl pro NASA z mnoha důvodů velmi důležitý. Jednak se testoval nový druh modulu, který by v budoucnu mohl mít tvar právě létajícího talíře, jednak šlo o možnost jeho přistání pomocí padáku. Bohužel to nevyšlo.

Speciální balón používaný k meteorologickým měřením nejprve vynesl talíř 36 tisíc metrů vysoko. Zde se zapnuly motory, které vyvinuly rychlost Mach 4, tedy čtyřnásobek rychlosti zvuku. Jenže ve výšce 54 kilometrů nad zemí se měl otevřít padák. Padák byl však extrémně potrhaný a nemohl pád ani v nejmenším zbrzdit. V řídícím centru NASA údajně zavládlo velké zklamání. O tomto padáku přitom NASA napsala, že je to největší padák v dějinách lidstva. Je dvakrát tak velký jako padák, který brzdil pád vozítka Curiosity na Mars. Jenže největší padák na světě se neotevřel, a tak se létající talíř bezvládně zřítil do Pacifiku poblíž Havaje.

Katastrofu navíc sledoval online celý svět, protože NASA celý experiment přenášela na internetu. Čtyři kamery na palubě talíře tak zprostředkovaly pěkné záběry na potrhaný padák. V NASA nyní hledají příčinu selhání a vyhodnocují možný další postup. LDSD čekají ještě čtyři další testy, než vedení definitivně rozhodne, jestli se ve vývoji přistání na Marsu bude pokračovat tímto směrem. Bohužel ani loňský test nedopadl bezchybně, padák se sice otevřel, ale také byl ve špatném stavu. Nezbývá než doufat, že NASA přijde problému na kloub, anebo najde jiné řešení, jak přistát na rudé planetě. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu