válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA před 40 lety objevila na Marsu důkazy o životě, ale zničila je

NASA před 40 lety objevila na Marsu důkazy o životě, ale zničila je
Zdroj: wikipedia commons

Stalo se již běžným zvykem podezírat NASA z utajování informací o mimozemském životě. I když se tato podezření často zakládají na subjektivních interpretacích snímků nebo videí z vesmíru, někdy vyplují na povrch i tvrdá fakta. Jako třeba to, že již před 40 lety NASA objevila na Marsu organické molekuly, jenže je nesprávně interpretovala a dokonce zničila.

Yvonne Pokorná 15. října 2018

NASA nedávno oznámila, že kosmická sonda Curiosity objevila na Marsu složité organické molekuly, které by mohly být důkazem, že na rudé planetě býval dřív život. Nyní se zdá, že předchozí sonda NASA možná učinila stejný objev už před více než 40 lety, jenže vzorky nechtěně zničila.

Vědci již desítky let předtím předpokládali existenci organických prvků na Marsu, proto byli překvapeni, když planetární sonda Viking 1, kterou NASA vyslala na Mars v roce 1976, nic z toho neobjevila. “Bylo to naprosto nečekané, neodpovídalo to tomu, co jsme věděli,” přiznal vědec z NASA Chris McKay.

Možné vysvětlení záhady přinesla až v roce 2008 sonda Phoenix, která na Marsu objevila perchlorát (chloristan sodný). Jde o sůl, která se používá do ohňostrojů; za vysokých teplot je vysoce výbušná. Zatímco povrch rudé planety je chladný, hlavní instrument na palubě Vikingu – plynový chromatograf a hmotnostní spektrometr (GC/MS) – vzorky půdy z Marsu zahříval. A protože obsahovaly perchlorát, spálil veškerý organický materiál.

Zcela nedávno pak vozítko Curiosity odhalilo v některých půdních vzorcích stopy po chlorbenzenu. Tato sloučenina vzniká, pouze když molekuly uhlíku hoří s chloristanem. To vědce podnítilo znovu prozkoumat data sondy Viking. Vědci z výzkumného centra LATMOS ve Francii zjistili, že sondy Viking rovněž detekovaly chlorbenzen, který mohl podle odborníků vzniknout spálením organických látek v půdních vzorcích.

NASA o těchto zjištěních raději pomlčela, především proto, že si nebyla jista původem organického materiálu. Podle některých vědců není jisté, zda se organické sloučeniny nedostaly na Mars ze Země prostřednictvím pozemské techniky.

“Jsou to známky života na Marsu? Nevíme, ale tato zjištění nás ujišťují, že jsme na správné cestě,” říká Michael Meye, vedoucí programu NASA pro průzkum Marsu. On i jeho kolegové věří, že probíhající i další připravované mise přinesou ještě úchvatnější objevy na rudé planetě. Doufejme, že neskončí na desítky let někde v trezoru, nebo je zas nechtěně nezničí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu