válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA používá největší podpis na světě pro testy kamer satelitů

Na konci 90. let se texaský farmář rozhodl, že vytvoří novou pastvinu pro svůj dobytek. Vysekal obrovskou plochu, kde se měly krávy pást, a jediné, co nechal, byly stromy. Z těch vytvořil obří nápis viditelný pouze z výšky – LUECKE. Jimmie Luecke tak vytvořil, aniž o tom věděl, důležitou pomůcku, kterou využívá NASA.

Tomáš Chalupa 26. února 2020

Jméno Luecke je totiž dodnes zřejmě největším podpisem na světě. Každé písmeno jeho jména měří na výšku desítky metrů. Před několika lety si tohoto obřího projevu egoismu všimla NASA. Ta potřebuje nekalibrovat a zaměřit kamery na svých satelitech a raketách kroužících na orbitě. Velmi jednoduše tak z vedení přijde pokyn. Zaměřte LUECKE a pošlete snímek. Pokud je snímek ostrý a dobře viditelný, kamera funguje správně.

LUECKE se navíc nachází pod velmi rušnými leteckými cestami. Jméno boháče a farmáře Lueckeho tak sledují stovky pilotů, kteří nad oblastí prolétají. I pro ně je to vítaný navigační bod, byť samozřejmě letadla dnes už nic takového nepotřebují a navigují se pomocí přístrojů.

Podpis LUECKE je sice největší na světě, ale nebylo tomu tak vždy. V roce 2011 šejk Hamíd bin Hamdán an Najáh ze Spojených arabských emirátů hodlal pokořit tento rekord a nechal do písku na ostrově Al Futaisi vytvořit své jméno, které mělo na délku tři kilometry a na výšku jeden kilometr. Tím by Lueckeho spolehlivě předběhl a získal prvenství. Jenže jakmile se o jménu a novém rekordu začalo psát v médiích, jméno záhadně zmizelo. V poušti na ostrově Al Futaisi nebylo po něm ani památky a dodnes se neví, jestli jej vymazal sám šejk, vtipálkové nebo příroda.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu