válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA posílá raketu ke Slunci

NASA posílá raketu ke Slunci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vesmírná agentura NASA zveřejnila velmi zajímavý plán. V podstatě hodlá vyslat raketu velmi blízko Slunci. Jen tak je možné studovat některé z jevů, které dodnes jsou pro vědce záhadou.

Tomáš Chalupa 4. března 2017

Stroj se dostane do vzdálenosti šest milionů kilometrů od Slunce. Z pozemského hlediska ohromující vzdálenost, z hlediska sluneční soustavy nepatrný kousek. Navíc ve vzdálenosti čtyř milionů kilometrů od Slunce už je teplota dva miliony stupňů Celsia. Dostat se blíže by byla sebevražedná mise.

Zařízení se zatím pracovně jmenuje Solar Probe Plus a jeho start je plánován na rok 2018. Mise se bude snažit odpovědět na některé z nejdůležitějších otázek, které si vědci ohledně Slunce kladou. Například co způsobuje výkyvy v solární koroně, jakou rychlost má solární vítr a co ji ovlivňuje, výzkum se bude týkat i magnetického pole Slunce.

Studiu sluneční aktivity se věnuje v poslední době zvýšená pozoronost, vědci se obávají dopadů slunečních erupcí na zemské magnetické pole, což by mělo neblahé důsledky pro celou lidskou populaci. Solar Probe Plus by měla dát definitivní odpověď, zda se lidstvo v tomto směru má čeho obávat a jakou roli Slunce v celé záležitosti může hrát.

Další články

Zavří­t reklamu