Kyslík na Marsu mohou zajistit ze Země importovaní mikrobi, plánuje NASA.

Kyslík na Marsu mohou zajistit ze Země importovaní mikrobi, plánuje NASA. | zdroj: ancient-code.com


NASA plánuje vyrábět kyslík na Marsu už od roku 2020

TÉMATA: mars | vesmír | nasa | vesmírné lety

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 08. 2017 | 12:15

NASA má s Marsem opravdu zajímavé plány. Zatímco samotné vyslání lidí na rudou planetu je v nedohlednu, NASA plánuje zahájit okysličování planety, což by usnadnilo pozdější kolonizaci. Začít se má už v roce 2020.

Marsovská atmosféra by se měla zaplnit kyslíkem. NASA chce na Marsu vysadit mikroorganismy, přesněji mikroby, kteří budou produkovat kyslík. Ten se bude uvolňovat do atmosféry. Experimenty mají začít při příštím přistání sondy Rover na Marsu, které se plánuje na rok 2020. 

NASA si slibuje, že pokud budou experimenty úspěšné, nebude se muset na Mars při lidské výpravě dopravovat žádný kyslík. Místní kyslík by se také mohl využít k okysličení palivové směsi rakety, která poveze astronauty zpět na Zem. 

Plán je to nesmírně ambiciozní. Testy probíhají už na Zemi, ovšem zcela něco jiného je vyslat živé organismy vesmírem, vysadit je na cizí planetě a doufat, že začnou produkovat kyslík. Také není úplně jasné, jak dlouho by celý proces trval, než by marsovská atmosféra měla dostatečné množství kyslíku. Vědci NASA to však, alespoň to tak vypadá, mají spočítané, a projekt okysličení Marsu tak má zelenou.

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 08. 2017 | 12:15

Zavří­t reklamu