Jako ve filmu Marťan s Mattem Damonem se NASA snaží pěstovat brambory v nehostinných podmínkách.

Jako ve filmu Marťan s Mattem Damonem se NASA snaží pěstovat brambory v nehostinných podmínkách. | zdroj: sciencealert.com


NASA otestovala nápad z filmu, pěstovat brambory na Marsu prý jde

TÉMATA: nasa | experimenty

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 03. 2017 | 11:34

Filmový hrdina Mark Watney na Marsu přežíval tak, že ve své základně pěstoval brambory. Knižní fikci se ovšem rozhodla NASA otestovat a výsledek je překvapivý. Astronauti by skutečně mohli na Marsu tyto plodiny pěstovat.

NASA si vzala na pomoc Bramborové centrum (Potatro centre - CIP) v peruánské Limě. Společně vybudovali cosi jako základnu Marka Watnyho, ve které se pokusili brambory vypěstovat. Celé zemědělství se tak odehrávalo v boxu CubeSat, který je možné umístit do rakety a poslat k Marsu. CubeSat obsahuje pumpy, hadice a LED diody a další zařízení, které umí imitovat střídání dne a noci, atmosférický tlak a regulaci tepoloty. Box byl umístěn do nehostinné pouště Pampas de la Joya. Byla do něj umístěna zdejší, naprosto k zemědělství nevhodná půda, do té zasety hlízy brambor a pak byl box zapečetěn . Následně kamery uvnitř začali snímat, co se uvnitř děje. 

Podle prvních výsledků se hlízy uchytily a začaly růst i v naprosto nehostinné pouštní půdě. Pokud jsou schopné růst v bídných podmínkách CubeSatu, mohou se uchytit i na základně na Marsu. "Uděláme několik dalších experimentů, abychom zjistili, která odrůda brambor se k tomuto účelu hodí nejvíce," říká Julio Valdivia-Silva. Vědci se snaží zjistit, jaké minimální podmínky brambory potřebují, aby vůbec přežily. 

Experiment sice dopadl nadějně, ale stále má mnoho nedostatků. Půda v poušti prostě není marsovskou půdou. Do vesmíru se nemohou vzít hlízy, ale semena brambor, a u těch není zatím jasné, jestli by vůbec vyklíčily. A už vůbec se neví, co by se semeny brambor udělala radiace v průběhu letu nebo teplotní výkyvy. Zkrátka vědcům se podařilo vypěstovat brambory v extrémně nehostinných podmínkách, ale na Zemi, Mars bude ještě složitější výzva.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 03. 2017 | 11:34

Zavří­t reklamu