válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA odložila let na Měsíc, prý kvůli Bezosově žalobě

NASA odložila let na Měsíc, prý kvůli Bezosově žalobě
Zdroj: Wikimedia Commons

NASA oznámila, že se stále věnuje programu Artemis, jehož cílem je návrat lidí na Měsíc, ale nejbližší možné datum přistání člověka bylo posunuto nejméně o rok až na rok 2025. Ačkoli připouští, že k tomu přispěly "jiné faktory", NASA vyzdvihla jako důvod žalobu společnosti Blue Origin, což je třeba vzít v úvahu vždy, když Jeff Bezos tvrdí, že pomáhá učinit lidi multiplanetárními. Teď je z něj spíše vesmírný padouch.

Tomáš Chalupa 10. listopadu 2021

NASA se chce vrátit na Měsíc již mnoho let a v roce 2017 dala zelenou pro program s názvem Artemis, který má za cíl zřídit na Měsíci základnu s trvalou lidskou přítomností. Měla by také sloužit jako odrazový můstek k Marsu. V krátkodobějším horizontu však plánuje v příštím roce start mise Artemis 1 bez posádky, po níž bude následovat mise s posádkou, která má mimo jiné vysadit na Měsíci první ženu.

Let se měl původně uskutečnit v roce 2024, ale nyní „první přistání člověka v rámci mise Artemis pravděpodobně nebude dříve než v roce 2025,“ oznámil administrátor NASA Bill Nelson.

V dubnu NASA vybrala společnost SpaceX, aby pro tuto misi dodala systém pro přistání člověka za 2,9 miliardy dolarů. Výběr nebyl nijak překvapivý – SpaceX prokázala spolehlivost při dopravě prvních zásob a v poslední době i astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět. Její modul Crew 2 se vrátil naposledy bezpečně od stanice ISS včera .Její konkurenti v současné době nemohou prokázat nic víc než suborbitální skoky mimo atmosféru. Technologicky je Space X daleko před nimi.

To však nezabránilo Jeffu Bezosovi, aby se nad rozhodnutím rozhořčil a podal na NASA žalobu, v níž tvrdí, že „nerespektovala klíčové požadavky na bezpečnost letu“. NASA varovala, že žaloba může způsobit zpoždění návratu lidí na Měsíc. Žaloba byla minulý týden zamítnuta, ale zdá se, že na řešení problému je už pozdě.

„Jsme potěšeni důkladným posouzením procesu výběru zdroje pro systém přistání člověka (HLS), který provedla NASA, ze strany amerického soudu pro federální nároky, a již jsme obnovili rozhovory se společností SpaceX,“ uvedl Nelson. „Je zřejmé, že se oba těšíme na to, až se vrátíme ke spolupráci a stanovíme nový časový plán pro naše první lunární demonstrační mise. Co nejrychlejší a nejbezpečnější návrat na Měsíc je prioritou agentury.“

Uvedl však, že žaloba byla jedním z důvodů, proč datum přistání v roce 2024 již není reálné. Namísto toho Nelson uvedl, že k testovacímu letu s posádkou dojde přinejmenším do května 2024, ale i když se tak lidé dostanou dále od Země, než jsme kdy byli, na další přistání na Měsíci si budeme muset počkat ještě rok nebo déle.

Peníze přidělené NASA nevyhnutelně nestačí na vše, co se plánuje. „Do budoucna NASA plánuje nejméně 10 přistání na Měsíci a agentura potřebuje výrazně navýšit finanční prostředky na budoucí soutěž o přistávací modul, počínaje rozpočtem na rok 2023,“ uvedl Nelson.

NASA tvrdí, že zpoždění „nemá vliv na pozdější harmonogramy misí Artemis a plány na lunárním povrchu“, včetně výstavby Gateway, stanice na oběžné dráze Měsíce.

Přestože NASA udělala z Bezose doslova vesmírného padoucha, který svou vlastní hamižností brzdí let člověka na Měsíc, někteří upozorňují, že jde jen o záminku a že původní termín byl stanoven nereálně. Jestli se mají zhroutit časové harmonogramy vesmírných letů pokaždé, když někdo někde podá žalobu, pak zřejmě dělá NASA něco špatně.

Další články

Zavří­t reklamu