válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA odhalila ve vzdáleném vesmíru druhou Zemi, jmenuje se Kepler 452b

NASA odhalila ve vzdáleném vesmíru druhou Zemi, jmenuje se Kepler 452b
Zdroj: wired.co.uk

NASA potvrdila spekulace médií z poslední doby a oznámila objev planety, která se v mnoha ohledech podobá Zemi. Od naší planety je vzdálená 1400 světelných let.

Tomáš Chalupa 24. července 2015

Planeta má o 60 procent větší průměr než planeta Země, přesto je to nejmenší planeta, jaká kdy byla objevena. Její rok trvá 385 dní. Co je ale podstatné, je téměř ve stejné vzdálenosti od svého slunce jako Země od toho našeho. Naopak další podstatnou věc, kterou je složení planety, zatím astronomové neznají. Slunce Keplera je o 1,5 miliard let starší než to naše. Stále roste a získává na jasnosti.

Objev je považován za průlomový, ale zdaleka nemusí být poslední. „Naše data ukazují, že planet podobných Zemi může být v naší galaxii mnoho,“ říká Jon Jenkins, vedoucí týmu, který zpracovává data o Kepleru. Ostatně NASA má mezi 521 novými expolanetami hned 12 dalších kandidátů na planetu podobnou Zemi. „Dvacet let poté, co byla prokázána existence exoplanet, objevil Keplerův teleskop planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0,“ prohlásil John Grunsfeld.

Další články

Zavří­t reklamu