válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA objevila nejzářivější galaxii v celém vesmíru

NASA objevila nejzářivější galaxii v celém vesmíru
Zdroj: yournewswire.com

Nově objevená galaxie září silněji než 300 trilionů sluncí. Dovedete si to představit? Nevadí, my také ne. V centru této galaxie je navíc podle všeho gigantická černá díra. Právě díky ní je záření galaxie mimořádně silné.

Tomáš Chalupa 24. května 2015

Ještě zpět k těm 300 trilionům sluncí. To číslo pro představu vypadá takto: 300,000,000,000,000. Když už jsme u těch neuvěřitelných čísel, i jméno samotné galaxie si asi málokdo zapamatuje, jmenuje se totiž Wise J224607.57-052635.0. Poprvé byla spatřena v infračerveném pásmu teleskopu. Astronomové kvůli ní vymysleli novou kategorii galaxií zvanou ELRIG, což jsou extrémně silně infračerveně zářící galaxie. Po nejnovějších výzkumech je v této kategorii dalších 20 galaxií. Náš Wise je od Země vzdálen velmi daleko, 12,5 miliard světelných let.

Astronomové jsou novou galaxií doslova nadšeni. „Zřejmě právě sledujeme velmi intenzivní fázi vývoje galaxie. Toto oslňující světlo může být způsobeno růstem obří černé díry ve středu galaxie,“ říká Chao-Wei Tsai z Laboratoře tryskových pohonů v Pasadeně. Černá díra zjednodušeně řečeno pohlcuje plyny a hmotu z celé galaxie a strhává ji na svůj okraj. Ten se díky tomu zahřívá a vydává ohromné množství infračerveného záření. Nesvítí na nás tak samotná galaxie, ale její obří černá díra pohlcující vše kolem. Černá díra je větší než několik miliard našich Sluncí.

Mezi odborníky se nyní vede diskuse o tom, jak velké vlastně mohou být černé díry, jak rostou a jak veliká jsou jejich zárodečná „embrya“. Podstatné ovšem je, jak černé díry absorbují hmotu a jak rychle se při tom otáčejí. Zkrátka astronomové mají o čem přemýšlet. My laici se můžeme alespoň kochat krásnou zářivé galaxie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu