Na Mars se za dva roky podívá sonda, která odhalí tajemství jeho jádra a možná najde stopy života.

Na Mars se za dva roky podívá sonda, která odhalí tajemství jeho jádra a možná najde stopy života. | zdroj: ancient-code.com


NASA naplánovala misi InSight, chce se podívat pod povrch Marsu

TÉMATA: mars | vesmír | nasa

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2016 | 12:00

NASA má v plánu v roce 2018 vyslat k Marsu sondu, jejímž cílem bude přistát na rudé planetě a podívat se pod její povrch. Právě tam by totiž mohly ležet odpovědi na mnohé otázky včetně té hlavní: je na Marsu život?

Sonda přitom měla vystartovat už letos v březnu, ale došlo k technickým potížím, takže se start o dva roky odkládá. Je to samozřejmě škoda, ale důležité je, že mise InSight je stále živá a počítá se s ní jako s jednou z hlavních priorit NASA.

Důvody, proč je mise InSight tak důležitá, jsou hned dva. Zaprvé se vůbec poprvé lidstvo podívá na složení jádra Marsu. Vědci budou moci lépe pochopit, jak vlastně tato planeta vznikla a co vše se jí v její historii přihodilo. Jádro je něco jako kalendář a dá se z něj velmi dobře číst historie planety. Zjistí se také, jestli je jádro tekuté nebo pevné.

Ten druhý důvod je však ještě zajímavější. InSight by měl odhalit jakékoliv stopy života na planetě. Mnoho vědců se totiž domnívá, že právě pod povrchem planety by mohly být důkazy, že Mars měl kdysi obyvatele. 

Mise InSight je velmi ambiciozní a je důkazem, že agentura pátrání po životě na Marsu nevzdává. Důležité je, aby se tentokrát misi vyhnuly všechny technické problémy, protože jinak se další okno pro start otevře až v roce 2020. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu