Kdo vymyslí záchod pro kosmonauty, má od NASA jistých 30 000 dolarů.

Kdo vymyslí záchod pro kosmonauty, má od NASA jistých 30 000 dolarů. | zdroj: odditycentral.com


NASA nabízí 30 000 dolarů, kdo vymyslí způsob, jak by mohli astronauti kadit ve skafandrech

TÉMATA: kosmonautika | vesmír | nasa

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2017 | 09:00

Astronauti to nemají s vyměšováním na ISS vůbec jednoduché. Technologie sice už postoupily tak, že astronauti skutečně mají na palubě cosi jako záchod, ale problém zůstává v situaci, kdy kosmonauti mají na sobě skafandr. V takovém případě jsou stále k dispozici jen speciální pleny. NASA nabízí 30 000 dolarů odměny tomu, kdo vymyslí systém, jak se dá vyměšovat ve skafandru.

Pro NASA je problém skutečně vážný. Lékaři varují, že pobyt v pokakaných plínkách po desítky hodin může mít za následek infekci, což je to poslední, co chcete na ISS mít. Zkrátka plínky jsou jen velmi dočasné řešení a musí se přijít na něco lepšího, jenže na co?

NASA proto vypsala veřejnou soutěž, která měla uzávěrku 20. prosince. Nyní experti NASA vyhodnocují došlé návrhy a uvidí se, kdo a zda vůbec někdo získá onen slušný balík. Podmínky soutěže byly jasné. Použití či instalace systému ke skafandru nesmí trvat déle než pět minut, systém musí zvládnout přetížení až 4G a musí být velmi lehce obsloužitelný. A samozřejmě musí zohledňovat fakt, že bude používán ve stavu beztíže. Zkrátka není to úplně záležitost na jedno odpoledne. Odborníci NASA nevymysleli nic, tak uvidíme, co s tím svedou amatérští kutilové.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu