válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA nabízí 30 000 dolarů, kdo vymyslí způsob, jak by mohli astronauti kadit ve skafandrech

NASA nabízí 30 000 dolarů, kdo vymyslí způsob, jak by mohli astronauti kadit ve skafandrech
Zdroj: odditycentral.com

Astronauti to nemají s vyměšováním na ISS vůbec jednoduché. Technologie sice už postoupily tak, že astronauti skutečně mají na palubě cosi jako záchod, ale problém zůstává v situaci, kdy kosmonauti mají na sobě skafandr. V takovém případě jsou stále k dispozici jen speciální pleny. NASA nabízí 30 000 dolarů odměny tomu, kdo vymyslí systém, jak se dá vyměšovat ve skafandru.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2017

Pro NASA je problém skutečně vážný. Lékaři varují, že pobyt v pokakaných plínkách po desítky hodin může mít za následek infekci, což je to poslední, co chcete na ISS mít. Zkrátka plínky jsou jen velmi dočasné řešení a musí se přijít na něco lepšího, jenže na co?

NASA proto vypsala veřejnou soutěž, která měla uzávěrku 20. prosince. Nyní experti NASA vyhodnocují došlé návrhy a uvidí se, kdo a zda vůbec někdo získá onen slušný balík. Podmínky soutěže byly jasné. Použití či instalace systému ke skafandru nesmí trvat déle než pět minut, systém musí zvládnout přetížení až 4G a musí být velmi lehce obsloužitelný. A samozřejmě musí zohledňovat fakt, že bude používán ve stavu beztíže. Zkrátka není to úplně záležitost na jedno odpoledne. Odborníci NASA nevymysleli nic, tak uvidíme, co s tím svedou amatérští kutilové.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu