válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA hlásí zásadní objev: na Marsu teče voda!

NASA hlásí zásadní objev: na Marsu teče voda!
Zdroj: sci-news.com

NASA už před týdnem ohlásila velkou tiskovou konferenci, kde slíbila přijít se zásadním objevem. Spekulovalo se o mnohém, někteří doufali, že bude oznámen kontakt s mimozemšťany, ale nakonec z toho byla jiná senzace. Na Marsu teče voda. A kde je voda, tam může být i život.

Tomáš Chalupa 29. září 2015

Spekulace o tom, že na rudé planetě je voda, přitom nejsou vůbec nové. Už delší dobu vědce trápily podivné černé rýhy na stěnách kráterů. Už dlouho existovaly názory, že tyto rýhy mohly být vlastně koryta tekoucí vody. Nyní to rozbor snímků pořízených sondou Mars Reccoinassance Orbiter potvrdil. Na Marsu jsou slané minerály, které prokazatelně přišly do styku s vodou. Tato voda je velmi slaná, slanější, než je voda v našich mořích.

Voda ovšem v těchto korytech proudí pouze po omezený čas, kdy se na povrchu Marsu oteplí na nějakých -10 stupňů Celsia. Většinou je teplota mnohem nižší a voda jednoduše zmrzne. Voda je mimořádně slaná a díky tomu si udržuje tekuté skupenství i v teplotách kolem deseti stupňů pod nulou. Pro vědce je nález vody na rudé planetě naprosto zásadní. „Při hledání života jsme se řídili heslem ´Hledej vodu´. Nyní máme přesvědčivé údaje, které potvrzují to, co jsme se už dlouho domnívali,“ říká astronaut John Grunsfeld.

Pro laiky to možná není tak bombastický objev, jako například nález mimozemského talíře zahrabaného někde na povrchu Marsu, ale objev tekoucí vody je opravdu přelomový. Voda je základní hmotou, která umožňuje vznik života. I život na Zemi vznikl ve vodě a na Marsu tomu může být zrovna tak. Samozřejmě by šlo nejspíše o mikroorganismy pozorovatelné pouze pod mikroskopem, ale i to by byl mimozemský život. Na Zemi se život vyskytuje i v jedovatých sirných pramenech, ve žhavých jícnech vulkánů nebo v extrémních hloubkách. Je zcela na místě předpokládat, že určitá forma života by mohla žít i ve slaných vodách Marsu. Speciální tisková konference NASA měla své opodstatnění, lidstvo je zase o něco blíže nálezu života ve vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu