NASA plánuje misi, při které sonda odebere celý velký balvan z povrchu asteroidu

NASA plánuje misi, při které sonda odebere celý velký balvan z povrchu asteroidu | zdroj: dailymail.co.uk


NASA chce utrhnout kus asteroidu a zaparkovat ho na oběžné dráze Měsíce

TÉMATA: sondy | nasa | mars | technologie | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 05. 2017 | 12:00

Takhle ambiciozní plán NASA dlouho nevymyslela. Chce pomocí speciální automatické sondy přistát na asteroidu, odtrhnout od něj velký kus horniny a tento balvan pak přemístit a "zaparkovat" na oběžnou dráhu Měsíce.

Celý projekt se jmenuje ARM (Asteroid Redirect Mission) a nemá sloužit k nácviku těžby hornin na asteroidech, ale má posloužit k testování potřebných technologií pro cestu na Mars. K tomu, aby celá mise proběhla, bude potřeba použít nejvýkonnější elektrický motor napájený slunečními kolektory, jaký lidstvo zatím vymyslelo. 

Start mise, která je plánována na rok 2021, vyjde na 1,6 miliard dolarů. Samotný asteroid, na kterém by měla robotická sonda přistát, ještě nebyl vybrán. K finálnímu výběru dojde až v roce 2020, ale zatím  se jako referenční nebo testovací model používá asteroid 2008 EV5. Je dost možné, že to bude nakonec on.

NASA si také pohrává s myšlenkou na přemístění celého asteroidu nebo komety. Tento úkol již nesouvisí s misí k Marsu, ale s bezpečností Země. Jednou by se mohlo stát, že na Zemi se bude řítit stejný asteroid, který způsobil vyhynutí dinosaurů. Lidstvo zvažuje různé možnosti, jak se v takové situaci zachovat a jak odvrátit katastrofu. Technologie vyvíjená NASA by mohla být správnou cestou, jak změnit trajektorii celého vesmírného tělesa. To je ovšem, přiznejme si, stále hudba vzdálené budoucnosti, která bude reálná, teprve až mise ARM úspěšně skončí. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 05. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu