válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA chce poslat na Mars dívku, je jí teprve 13

NASA chce poslat na Mars dívku, je jí teprve 13

Když byly Alysse Carsonové pouhé tři roky, projevila přání, že by jednou chtěla být kosmonautkou. Takové přání vyslovují miliony, byť možná o trochu starších dětí po celém světě. Jenže NASA se rozhodla její sen splnit.

Tomáš Chalupa 30. října 2014

Alissa na rozdíl od zbytku lidí, kteří o vesmíru jen sní, podřídila touze stát se kosmonautkou celý svůj dosavadní život. Na Baton Rouge International School, kam chodí do sedmé třídy, studuje všechny předměty ve 4 různých jazycích. Ovládá kromě angličtiny také čínštinu, turečtinu a španělštinu. Píše články do novin, vystupuje v televizi a jako první dítě absolvovala kompletní vstupní program NASA, zahrnující návštěvu 14 návštěvnických center NASA po celých Spojených státech, ale také v Turecku a Kanadě. Sedmkrát absolvovala Vesmírný tábor, třikrát Vesmírnou akademii a jednou Robotickou akademii. Třikrát se byla podívat na start raketoplánu.

Alyssa na kosmodromu, jednou chce být i přímo v raketě

Alyssa na kosmodromu, jednou chce být i přímo v raketě

Alyssa svůj život plánuje jako málokdo jiný. Už teď přednáší motivační přednášky svým vrstevníkům, že pílí a cílevědomostí se dá dosáhnout jakýkoliv cíle. Ona sama je přesvědčena, že překoná všechny překážky. Její cílevědomost, ve které ji systematicky a intenzivně podporují také její rodiče, udělala na NASA dojem. Samozřejmě platí pravidlo, že nikdo nemá nic jisté a u vesmírných letů to platí dvojnásob, ale pokud se má mise na Mars uskutečnit za nějakých dvacet let, je Alyssa Carson tou nejlepší kandidátkou, což přiznává i sama NASA. Ta ji jmenovala oficiální ambasadorkou projektu Mars One, tedy přistání lidské posádky na Marsu.

Alyssa je ambasadorkou NASA a hodně přednáší

Alyssa je ambasadorkou NASA a hodně přednáší

Sama Alissa k tomu na svém blogu říká: „Věřím, že budu první člověk, který vstoupí na povrch Marsu. Mars má podobnou velikost jako Země, na pólech má ledové čepičky, je tam tudíž také voda. Mohla by to být jednou naše druhá Země. Jen pomyslete na všechny ty věci, které jsou ve vesmíru. Neprobádané planety, galaxie, o kterých jsme ani neslyšeli, hvězdy, které jsou zatím velmi mladé, skoro děti, obří černé díry několikrát větší než celá naše sluneční soustava. Jen pomyslete na všechny ty věci plující kolem. Je to víc, než si člověk dokáže představit.“

A také se připravuje, aby jednou mohla kráčet po povrchu Marsu

A také se připravuje, aby jednou mohla kráčet po povrchu Marsu

Doufejme, že lidstvo skutečně během příštích dvaceti let poletí k Marsu. Pokud ano, pak nezbývá než dodat – šťastnou cestu, Alysso.

Další články

Zavří­t reklamu