válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA chce na Venuši dřív než na Mars, kosmonauti budou létat ve vzducholodích

Smělý plán na let k Venuši představila NASA. Doposud se myslelo, že v centru veškerého zájmu je rudá planeta Mars, ale nyní se ukazuje, že Američané mají plán, jak se podívat na Venuši. Pomohou jim speciální vzducholodě.

Tomáš Chalupa 11. ledna 2015

Venuše byla vždy považována za zcela nevhodnou pro jakoukoliv misi s lidskou posádkou. Podmínky na jejím povrchu jsou extrémní. Žár kolem 500 stupňů Celsia nepřipouští přistání a atmosférický tlak 93 atmosfér už je úplný hřebíček do rakve jakýmkoliv plánům. Jenže NASA nechce na Venuši přistát, chce pouze navštívit horní vrstvy její atmosféry, a tam už jsou podmínky mnohem přijatelnější.

Ve výšce 50 kilometrů je teplota jen 75 stupňů Celsia, což je sice stále velmi mnoho, ale s pomocí technologií se to už dá zvládnout. Ostatně na Marsu je pro změnu -65 stupňů Celsia, takže také žádný med. Také radiace je snesitelnější a odpovídá zhruba podmínkám na Zemi. Let na Venuši navíc trvá neporovnatelně kratší dobu než na Mars. Mise by mohla podle odhadů trvat jen jeden měsíc.

Co je ale nejpodstatnější, jak mohou astronauti žít někde ve výšce 50 kilometrů nad povrchem Venuše? NASA má plán na stavbu speciálních vzducholodí. Projekt HAVOC (High Altitude Venus Operational Concept) by měl umožnit, aby dva kosmonauti přežívali v útrobách vzducholodi. Vzducholoď bude naplněna héliem, takže bude moci bez problémů udržovat potřebnou výšku. Před misí s lidskou posádkou ještě podrobně prozkoumají atmosféru Venuše sondy.

Plánem se teď zabývá nejvyšší vedení NASA. Zatímco mise na Mars je kvůli mnoha problémům zatím v nedohlednu, projekt HAVOC se zdá být mnohem realističtější. Zásadní technologické překážky totiž neexistují, postavit vzducholodě lidstvo dokáže již přes sto let. Půjdou první dobyvatelé Venuše ve stopách románů Julese Verna? Vše mají v rukou rozhodovací orgány NASA.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu