NASA chce ve vesmíru hledat technologicky vyspělé civilizace, zaměří se na radiové signály.

NASA chce ve vesmíru hledat technologicky vyspělé civilizace, zaměří se na radiové signály. | zdroj: phys.org


NASA chce hledat mimozemšťany, kteří jako my používají technologie

TÉMATA: vesmír | nasa | mimozemšťané

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2018 | 20:10

Po celá desetiletí se hledání života zaměřovalo na bakterie a mikroby. Vědci předpokládali, že právě toto jsou nejpravděpodobnější formy života, na jaké ve vesmíru narazíme. Teď ale NASA přiznává, že je třeba změnit strategii a začít hledat civilizace, které jsou vyspělé a používají technologie. Šance, že je najdeme, je prý větší než u mikrobů.

NASA se při hledání života ve vesmíru chce zaměřit na „technosignatures“, tedy něco jako technologické stopy či známky života. Doposud se sázelo na biologické známky života, ale to nepřineslo žádné výsledky.

Základní stopou mají být radiové signály, které jsou nezvratným důkazem, že je vyslala technologicky vyspělá civilizace. Najít radiový signál je snazší než hledat stopy existence mikrobů. NASA už na tyto aktivity obdržela v dubnu tohoto roku 10 milionů dolarů. Je to poprvé za 25 let, co se americká vláda rozhodla dát konkrétní množství peněz na hledání mimozemského života. Naposledy poslala vláda peníze v roce 1993 na známý program SETI. Ten pak ale ukončila, protože, jak řekl s nadsázkou senátor Richard Bryan „nenašli za celou dobu ani jednoho malinkatého zeleného mužíčka“.

Zaměření na radiové signály a technologie obecně je od NASA poměrně chytrý tah. Jednak už se delší dobu mluví o signálech, které pozemské teleskopy zachytávají z hlubokého vesmíru a jejichž původ se zatím přesně nepodařilo určit, pak také pro veřejnost a dárce z řad soukromých firem je daleko více „sexy“ hledání skutečných vyspělých mimozemšťanů než pátrání po mikroskopických organismech. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2018 | 20:10

Zavří­t reklamu