válkaČeskoslovenskoobjevy

NASA a ESA vysílají ke Slunci dvě nové mise, budou studovat koronu i vítr

NASA i ESA se zaměřily ve svých plánech na detailní výzkum Slunce. A obě vesmírné agentury chystají přelomové mise k naší hvězdě, které mají odhalit mnohá tajemství.

Tomáš Chalupa 22. června 2018

„Naším cílem je zjistit, jak Slunce vlastně funguje a jak ovlivňuje vesmírný prostor kolem tak, abychom tyto věci byli schopni predikovat,“ říká Chris St. Cyr z ESA. Evropská vesmírná agentura vyšle příští rok ke Slunci sondu Solar Orbiter, zatímco americká NASA na konci července vypraví Parker Solar Probe. Obě mise mají zásadní význam pro výzkum naší hvězdy.

Mise se budou zaměřovat mimo jiné na výzkum sluneční korony, fenoménu, který je možné spatřit při zatmění Slunce. Jedná se o žhavé plyny unikající z fotosféry Slunce, které vytvářejí jasně zářící okolí Slunce. Chování sluneční korony je zcela nepředvídatelné. Navíc sluneční korona je mnohem žhavější než Slunce samotné. Právě tomuto paradoxu by vědci rádi porozuměli, protože doposud není jasné, jak se korona ohřívá a proč je teplejší než Slunce.

Solar Orbiter i Parker Solar Probe mají na svých palubách odlišné přístroje a technologie, přesto se mohou do značné míry zastupovat. „Budou pořizovat snímky sluneční korony ve stejné době a uvidí stejné struktury, tedy co se děje na obou pólech a na rovníku,“ říká St. Cyr.

Parker Solar Probe se navíc dostane ke Slunci vůbec nejblíže, doposud se žádný lidmi vytvořený stroj se tak blízko nedostal. Bude to pouhých 6 milionů kilometrů, opravdu extrémně malá vzdálenost. Na palubě bude mít přístroje k měření intenzity slunečního větru a magnetického pole. Bude také sondovat plazmu a energetické částice.

Solar Orbiter se tak blízko ke Slunci nedostane, bude od něj vzdálen 41 milionů kilometrů. Solar Orbiter bude pořizovat vůbec první přímé snímky slunečních pólů. I Solar Orbiter bude studovat sluneční vítr, další jev, o kterém toho vědci stále mnoho nevědí.

Pro astronomy to bude unikátní příležitost. U Slunce budou mít dvě přístroji nabité sondy, které jim budou poskytovat přímé snímky Slunce a také data o slunečním větru a sluneční koroně. Dá se předpokládat, že dojde na tomto poli k mnoha zajímavým, možná i přelomovým zjištěním. Parker Solar Probe by měl odstartovat na svou misi už na konci července. Držme mu tedy palce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu