Nádherný pohled na jezírka uprostřed písečných dun

Nádherný pohled na jezírka uprostřed písečných dun | zdroj: allthatisinteresting.com


Národní park Lençóis Maranhenses je tak úchvatný, že neuvěříte svým očím

TÉMATA: brazílie | národní parky | příroda

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 11. 2019 | 10:00

Brazilský národní park Lençóis Maranhenses leží na severovýchodním cípu země. Vytváří nádherné písečné oázy, které jsou protkány stovkami malých jezer. Výjev, jaký nelze spatřit nikde jinde na světě a o kterém se mnoho lidí se domnívá, že jde o photoshopová kouzla.

Písečná jezera nejsou vidět celoročně, ale pouze v období po vydatných deštích. Právě tehdy se jinak holá písčina zaplní vodou. Kouzlo dotvoří větry, které vanou prakticky neustále a vytvářejí písečné duny a útvary, které lahodí oku.

Voda mezi dunami tak není slaná, ale jde o dešťovou vodu. Některá jezírka jsou malinká a mají velikost větší louže, jiná jsou mnohem větší a dosahují i desítek metrů na délku a dva až tři metry hloubky. Zajímavé je, že v těchto větších jezerech dokonce žijí ryby, protože některá jezera se napojují na řeky ve vnitrozemí. Velmi se zde například daří rybě zvané vlkouš obecný, která se zahrabává do písku a číhá zde na kořist.

Na písečné duny naplněné vodou se jezdí každoročně dívat desítky tisíc turistů. Scenérie samozřejmě přímo vybízí k fotografování. Turistický ruch se zintenzivnil poté, co byla do této jinak odlehlé lokality přivedena cesta. Do parku je možné vjet džípem a jsou tu také možné prohlídky s průvodcem.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 11. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu