válkaČeskoslovenskoobjevy

Napůl slepý japonský pilot držel zero ve vzduchu pět hodin

Napůl slepý japonský pilot držel zero ve vzduchu pět hodin
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Saburō Sakai byl zřejmě nejslavnější japonský pilot druhé světové války. Prošel mnoha tvrdými bitvami a střety a vydobyl si respekt i u soupeřů. Při jeho nejtěžší bitvě přišel málem o zrak a polovinu těla měl ochrnutou.

Tomáš Chalupa 22. března 2021

Sakai patřil do rodiny s dlouhou tradicí samurajských bojovníků. V roce 1937 se přidal k námořnímu letectvu, prestižní části letectva umístěné na letadlových lodích a určené především k bojům proti Američanům. V roce 1938 dostal od císaře Hirohita stříbrnou medaili a jeho hvězda rychle stoupala. Byl jedním z těch japonských orlů, kteří napadli americkou flotilu v Pearl Harboru. Nad tamním letištěm Clark Field sestřelil tři americké stíhačky, což ale nebyl nějaký zásadní úspěch, Američanům se nepodařilo dostat do vzduchu téměř žádné stroje a bojovali s obrovskou přesilou.

Od té doby byl v nepřetržitém boji. Jeho život v té době byl plný legend. Například té o letu, při kterém narazil na neozbrojené dopravní letadlo plné civilistů. Sakai se svým zerem naletěl blízko ke stroji a v okýnku uviděl blonďatou ženu držící dítě. Rozhodl se letadlo nechat být, přestože piloti měli nařízeni sestřelit všechna nepřátelská letadla včetně civilních.

8. srpna roku 1942 byl Sakai těžce zraněn v boji. Byl do hlavy zasažen kulkou ráže .30 a okamžitě oslepl na jedno oko a ochrnul na půlce těla. Podařilo se mu uniknout strmým letem z boje a v naprosto kritickém stavu letěl 4 hodiny a 47 minut do bezpečí na letiště do Rabaulu.

Díky tomu přežil a z aktivní vojenské služby byl propuštěn v roce 1943, kdy se ale stal instruktorem mladých japonských pilotů. Tato role mu ale nepřinášela uspokojení a přihlásil se znovu do boje. Jeho nadřízení nakonec souhlasili, protože letectvo potřebovalo piloty. Lékaři ale nedokázali zcela spravit jeho zrak, takže když znovu startoval proti nepříteli, neviděl příliš dobře.

Thumbnail # Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem
Mohlo by Vás zajímat:

Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem

Přesto přežil celou válku a je dodnes považován za nejlepšího japonského stíhače. Jeho duši však válečné útrapy poznamenaly možná více než jeho tělo, takže Sakai odešel po válce do buddhistického kláštera, aby zde našel klid. Poté se přestěhoval do Tokia a žil striktně mírumilovným životem. Odmítal zabít až do smrti jakéhokoliv živého tvora, byť by mělo jít o komára. Sám zemřel v roce 2000, smířen s tím, že své schopnosti dal do služeb špatné strany, kterou historie tvrdě potrestala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu