válkaČeskoslovenskoobjevy

Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců

Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců
Zdroj: thevintagenews.com

Nejslavnější Napoleonova porážka sice byla zřejmě ta u Waterloo, ale tu nejostudnější mu přivodily zástupy ušatých hlodavců. Byla z toho strašná ostuda.

Tomáš Chalupa 23. června 2020

Psal se rok 1807 a Napoleon byl na vrcholu moci. Právě podepsal s Ruskem (které předtím porazil) Tylžský mír, z odvěkého nepřítele si tak udělal spojence a svět najednou vypadal růžově. Na oslavu epochálního úspěchu nařídil Napoleon uspořádat velký hon na zajíce. Organizací akce pověřil svého náčelníka štábu Louise Berthiera.

Berthierovi se podařilo na hon shromáždit asi 3000 zajíců. To byl úctyhodný počet, ale lovců mělo být hodně, událost to byla významná, takže nechtěl nic podcenit. Rozmístil klece se zajíci kolem pole a čekal, až honci přijedou. Pak nařídil otevřít klece.

Obvyklý průběh takového lovu je, že zajíci v panice prchají po poli pryč a lovci je střílí z pušek. Tady však nastalo cosi neobvyklého. Zajíci místo od lovců utíkali přímo k nim. Na začátku to vypadalo jako legrace, ale když se proti vám valí nekonečný zástup těchto ušatců, možná leckomu zatrne. Lovci vypálili pár ran do houfu a pak nastala řež. Napoleon a jeho suita bojovali se zajíci vším, co měli po ruce, zejména pažbami svých pušek a holemi. Jenže na příval zajíců byla skupinka lovců krátká a Napoleon brzy potupně prchal do svého kočáru následován ostatními.

Jenže co se nestalo, kočí mohl pobízet koně, jak chtěl, ti nestihli ujet houfům zajíců, kteří obklíčili otevřený kočár, a naskákali dovnitř. Napoleon byl brzy doslova zaplaven zajíci. Napoleon se zachránil, až když kočár nabral rychlost a odjel z bojiště.

Otázkou je, proč se zajíci chovali tak prapodivně? Zřejmě za to mohl Berthier. Ten si totiž svůj úkol ulehčil. Na hon se mají chytat divocí zajíci, kteří mají z člověka strach. Jenže náčelník štábu se s tím nechtěl babrat, obešel okolní vesnice, kde králíky i zajíce běžně chovali, a objednal si u farmářů tisíce hlodavců. Místo divokých tak dostal domestikované, kteří v člověku viděli spíše kamaráda a dárce potravy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu