válkaČeskoslovenskoobjevy

Napoleon prý prohrál u Waterloo kvůli chybné mapě

Napoleon prý prohrál u Waterloo kvůli chybné mapě

Nejnovější nález mapy je možná jedním z klíčů k poznání, proč geniální vojevůdce prohrál svou osudovou bitvu. Jeho děla mířila jinam, než kde byl nepřítel.

Tomáš Chalupa 18. června 2015

Francouzská televize odvysílala dokumentární film, který vnáší nové světlo do slavné bitvy u Waterloo. U tohoto městečka v červnu 1815 Napoleon prohrál s anglickými a pruskými vojsky a jeho obnovené císařství se záhy změnilo v prach.

Napoleon u Waterloo zdraví starou gardu

Napoleon u Waterloo zdraví starou gardu

Francouzi tvrdí, že za fatální porážkou stála zdánlivá banalita – chybná mapa. „Napoleon se spoléhal na chybnou mapu a podle ní také vymýšlel svou strategii. To vysvětluje, proč byl dezorientován a chybně rozložil své pozice,“ tvrdí autor dokumentu Franck Ferrand.

Britské karé u Waterloo

Britské karé u Waterloo

Klíčem je zejména strategický statek Mont-Saint-Jean, který byl v mapě zakreslen o kilometr jinde od své skutečné polohy. Řeklo by se, že kilometr nic neznamená, ale právě kilometr byl dostřel tehdejších děl, která používala Napoleonova armáda. V mapě bylo několik dalších nepřesností, například ohyb cesty, která vedla ve skutečnosti rovně.

Znovu karé

Znovu karé

Mapu objevil belgický historik Bertrand Coppens, který tvrdí, že je nepochybné, že toto byla mapa používaná Napoleonem. Na mapě, kterou našel, byla ještě krev. Zcela jistě patřila některému vysokému důstojníkovi a Napoleon musel mít stejnou. S touto mapou se ztratil na bojišti i Napoleonův bratr Jerome Bonaparte, který si na to císaři hořce stěžoval v dopise.

A zase karé

A zase karé

Přestože jsou tyto informace zajímavé a zcela jistě měly svůj význam, porážka u Waterloo se rozhodně nedá připsat jen tomu, že Napoleon nevěděl, kde přesně stojí statek Saint-Jean. Jeho problém byl jinde. Angličané pod velením Arthura Wellesleye, vévody z Wellingtonu, postavili proti Napoleonově armádě čtvercové obranné útvary zvané karé. Přestože se Francouzi snažili, seč mohli, nebyli schopni tuto obranu prorazit. Napoleonovi také chyběla část armády, která pochodovala s generálem Grouchym zcela neúčelně daleko od bojiště. Chybějící vojáci a sveřepí Britové na kopci bylo to, co Napoleonovi i celému císařství zlomilo u Waterloo vaz.

Další články

Zavří­t reklamu