Dát si obrázek kostry do dlažby by dnes mnohým současníkům přišlo poněkud morbidní, v antickém Římě to však bylo módou.

Dát si obrázek kostry do dlažby by dnes mnohým současníkům přišlo poněkud morbidní, v antickém Římě to však bylo módou. | zdroj: Daily Mail


Nápis na 2 400 let staré mozaice říká: Veselte se, užívejte si života

TÉMATA: archeologie | objevy | turecko | starověký řím

user-avatar

Irena Gruberová

10. 05. 2016 | 09:00

Málokdy se člověku stane, že jej pohled na lidskou kostru tolik uklidní a potěší. Natož aby se mu od ní dostalo povznášející rady do života. Jenže je to tak – v Turecku archeologové vykopali mozaiku s vyobrazením spokojeně rozvalené kostry, kterou doprovází moudrá slova: „Buď veselý, užívej si života“.

Neobvyklá 2400 let stará mozaika se našla při vykopávkách u hranic se Sýrií v turecké provincii Hatay. Ve starověku na tomto místě stálo jedno z nejvýznamnějších měst římské říše a hlavní město římské provincie Sýrie, Antiochie. Z těchto časů pochází velká sbírka mozaik, jimiž se Turecko dnes může pochlubit.

Výjev s kostrou je součástí většího kusu mozaiky, zahrnujícího další dvě další postavy. Jedna z nich má na sobě tógu a sandály a směřuje k čemusi, co vypadá jako měsíc. Kostra se pohodlně vyvaluje na polštáři s drinkem v ruce, jako kdyby chtěla kolemjdoucím připít na zdraví. Výjev s kostrou byl součástí většího kusu mozaiky.

Experti se domnívají, že mozaika ve třetím století zdobila luxusní jídelnu, kde si bohatí lidé vleže pochutnávali na místních delikatesách. Obrázek kostry doplňuje chléb a amfora, což se naprosto hodí právě do takovéhoto prostředí.

Podle archeoložky Demet Kary z Hatayského archeologického muzea je tato mozaika v rámci Turecka naprosto unikátní, byť podobná se už našla v Itálii. Kostry byly oblíbeným motivem mnoha domácností v římských Pompejích, kde si lidé užívali života až přespříliš, než je zavalila smrtící láva.  

user-avatar

Irena Gruberová

10. 05. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu