Boyan Slat chce vyčistit světová moře. | zdroj: dailymail.co.uk


Nápad studenta jak vyčistit moře od odpadů se uvádí do praxe

TÉMATA: moře | vynálezy | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2016 | 08:30

Holandský student Boyan Slat vymyslel způsob, jak vyčistit světová moře od odpadu. Jeho nápad obletěl svět a vzbudil velkou pozornost. Teď ho uvádí do praxe. Testuje obří plovoucí hráz na odpad.

Jedenadvacetiletý Boyan Slat ve své  studentské práci navrhl způsob čištění světových moří. Společnost Ocean Cleanup jeho nápad realizuje a připravuje ke spuštění na vodu první testovací hráz, která by měla zachytávat veškerý odpad z moře. Stometrová plovoucí hráz bude už letos instalována do moře u holandských břehů. Zatímco běžně se k čištění moře používají lodě s tažnými sítěmi, bariéra pluje sama za pomoci mořských proudů. Je navržena tak, aby zachytila veškerý plovoucí odpad, ale zároveň umožnila proplouvat rybám skrz. "Bude to poprvé, co bude tato bariéra spuštěna a otestována na moři," stojí v prohlášení společnosti Ocean Cleanup. 

Bariéru budou nepřetržitě sledovat kamery a senzory, aby se zjistilo, jakým způsobem se pohybuje a zda zachytává odpad. Cílem je do roku 2020 spustit na vodu stokilometrovou barieru do Severního Pacifiku. Ta bude mít uprostřed kolektor, který bude všechen odpad zachycovat na jednom místě. V takzvané Severní odpadové cestě putuje ohromné množství nejrůznějších odpadů a bariéra by je měla všechny zachytit. Mohlo by jít o vynález, který jednou provždy vyřeší problémy se stále větším znečištěním světových moří. Podle odhadů odborníků se na oceánech plaví mezi 8 a 12 miliony tun odpadů. Ty mají na svědomí smrt ryb i vodních ptáků a devastují už tak ohroženou mořskou faunu. Přestože existují pochybnosti, zda celý projekt bude fungovat, nezbývá, než věřit, že nápad mladého studenta bude skutečně fungovat. Lepší metodu na čistění moří totiž lidstvo nemá.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2016 | 08:30

Zavří­t reklamu