válkaČeskoslovenskoobjevy

Námluvy před věkem fotografie: Lidé si museli vystačit s portrétovými miniaturami

Námluvy před věkem fotografie: Lidé si museli vystačit s portrétovými miniaturami
Zdroj: Wikimedia Commons, BurgererSF, CC0
+ 2 fotky+ 3 fotky

První fotografie byla světu představena v 19. století. Do té doby si lidé museli vystačit s miniaturními portréty.

Simona Knotkova 29. října 2020

Jak si uchovat vzpomínku na svého milého či informovat vzdálenou rodinu o své aktuální podobě? V minulých stoletích neměli lidé možnost nafotit se, ale o to populárnější byly miniaturní portréty, kterými mohli obdarovat své nejbližší či se pokusit ulovit srdce svého idolu. Jejich popularita vzrostla v 16. století a držela se až do vynálezu fotografie. Kulaté portréty se kreslily na čtvercový pergamen, který byl obklopený namalovaným rámem nebo se zasazoval do medailonku. Netřeba dodávat, že oblíbené byly zejména u šlechty a členů vyšší společnosti, kteří si zaplacení kvalitního malíře a zlatníka mohli dovolit.

Thumbnail # Císaře otočili ke zdi! Prvorepublikový malíř namaloval Masaryka na rub portrétu Franze Josefa
Mohlo by Vás zajímat:

Císaře otočili ke zdi! Prvorepublikový malíř namaloval Masaryka na rub portrétu Franze Josefa

Zpočátku vznikaly hlavně v Anglii a Francii. Jedním z nejstarších portrétů je podobizna mladého Jindřicha VIII. Tudora, která vznikla pod rukama malíře Lucase Horenbouta. Postupně se miniatury dostaly do dalších koutů světa včetně Dánska, Skotska, Irska, Španělska, Britské Indie či USA. Mezi jejich nejznámější autory patřil francouzský malíř Francois Clouet, Dán Cornelius Hoyer nebo španělský umělec Francisco Goya. V čase regentské éry si v Anglii na poli portrétní malby udělal velké jméno Richard Cosway. Pozadu nezůstávaly ani ženy výtvarnice, a to zejména v USA, kde jim tuto cestu vydláždila Mary Roberts.

Thumbnail # Šifry mistra Michelangela: Badatel objevil v jedné z kreseb utajený umělcův autoportrét
Mohlo by Vás zajímat:

Šifry mistra Michelangela: Badatel objevil v jedné z kreseb utajený umělcův autoportrét

Zajímavým typem miniatur bylo přikreslení kostýmu nebo pozměnění původního vzhledu, aby se tak skryla pravá identita malovaného subjektu. Někdy byl obrázek také opatřen tenkým snímatelným krytem ze slídy. Toto utajení bylo nutné například v situaci, kdy byl portrétovaným nepopulární vládce, což by mohlo uškodit osobě, která takovou miniaturu u sebe nosila. Jedním z příkladů je například portrét neznámé ženy z losangelského muzea, která nápadně připomínala popraveného Karla I. Stuarta. Někteří lidé mu tak mohli vyznávat svou přízeň, aniž by upadli v nemilost.

Na některé příklady miniaturních portrétů se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu