válkaČeskoslovenskoobjevy

Nálezy pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové jsou staré skoro 4 000 let!

Nálezy pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové jsou staré skoro 4 000 let!
Zdroj: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
+ 4 fotky+ 5 fotek

Sídliště z doby bronzové a rozsáhlé středověké pohřebiště s 45 hroby. Taková je dosavadní bilance archeologického výzkumu pod budoucí dálnicí D11 mezi obcemi Plačice a Stěžery.

Markéta Oderská 30. ledna 2015

Zatím nejstarší nalezené objekty pocházejí ze starší doby doby bronzové, tedy zhruba z roku 1900 před naším letopočtem. „Našli jsme základy domů, kde lidé bydleli. Domy měly konstrukci tvořenou několika svislými kůly a nám se podařilo odkrýt jejich jámy, do kterých byly tyto kůly zasazeny, a které tak tvořily půdorys tohoto obydlí,“ vysvětlil vedoucí archeolog Petr Hejhal pro MF Dnes.

Jeho tým v místě prehistorického sídliště také objevil sadu hliněných závaží ke tkalcovskému stavu a miniaturní keramickou nádobku. Odborníci tyto nálezy řadí do takzvané únětické kultury. Do mladší doby bronzové lze pak datovat sérii jam, které pravděpodobně sloužily jako zásobní jámy na obilí.

Velkým objevem je rovněž rozsáhlé středověké pohřebiště s mohylovými i plochými hroby. „V intenzivně zemědělsky obdělávaném terénu se samotné mohyly již nedochovaly, ale při výzkumu byly zachyceny oběžné příkopy, které byly podél mohyl vyhloubeny. V případě mohyl můžeme předpokládat žárové pohřby uložené v urně na vršku mohyly. Tuto fázi pohřbívání zatím předběžně datujeme do rozmezí 8. až 9. století,“ sdělil Miroslav Dvořák z Muzea východních Čech.

Hroby pod dálnicí D11

Hroby pod dálnicí D11

Kromě zvyku ukládat mrtvé pod mohyly si naši předci oblíbili také ploché hroby. Těch tu archeologové v polích dosud objevili pětačtyřicet! Jsou o něco mladšího data – z 10. a 11. století. Převážná většina z nich byla situována v prostoru mezi mohylami.

Mrtví byli ukládáni v natažené poloze na zádech, s hlavou k západu a nohama k východu. V mužských hrobech nacházíme nože, v ženských hrobech převážně šperky. Jako například korálky ze skla a broušeného karneolu, náušnice a prsteny,“ dodal Dvořák. Jak se ukázalo, velmi často lidé umísťovali k nohám zemřelého keramickou nádobu.

Vědcům s objevy vypomáhá nejmodernější technika, například létající drony. Tyto malé helikoptéry pořizují letecké snímky terénu. Díky nim tak mají archeologové k dispozici digitální model povrchu, do nějž mohou zaznamenávat své nálezy.

Archeologický výzkum pod budoucí dálnicí D11, která bude protažena až do Hradce Králové, začal loni v červenci. V lokalitě o rozloze 20 hektarů se archeologové zdrží ještě do května.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu